Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 8 Central MN MX
07/08/2018
Race Results Race: 1
Printed: 04:04 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1
2 33 kaw 1080706 Domenic D. Hegman Rogers, MN 2 2
3 956 hus 2846112 Cooper Abbett Esko, MN 3 3
4 59 kaw 3297635 Rj Thorud Medina, MN 4 4
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 363 ktm 2722691 Braden Long New London, MN 1 1
2 190 hus 2194994 Adrian Hauge Forest Lake, MN 2 2
3 7 kaw 2022109 Matix Schmidt Kimball, MN 3 3
DNS 108 kaw 3238748 Levi Schramm Hutchinson, MN DNS DNS
Race Results Race: 2
Printed: 04:04 pm
Super Sr. +50
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 313 kaw 652615 Norman Miesen St Paul, MN 1 1
2 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 2 2
3 413 yam 3049996 Tom Tidd Andover, MN 3 3
+60
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 1 1
Women
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 2 1
2 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN 1 2
3 58 ktm 2978287 Alyssa Storlie Deer River, MN 3 3
4 501 hon 2249256 Cherish Fischer Stacey, MN 4 DNF
Race Results Race: 3
Printed: 04:04 pm
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 338 kaw 2272154 Jonny Tompkins Elk River, MN 1 1
2 449 yam 775662 Andrew Van Heel Avon, MN 2 2
3 465 hon 2940042 Jesse Horner Remer, MN 5 3
4 46 yam 3059614 Jake Dunsmoor Andover, MN 4 4
5 149 yam 0823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 3 5
Race Results Race: 4
Printed: 04:04 pm
50 Open 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 cob 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1
2 184 cob 3279432 Wyatt C. Niedfeldt Chaska, MN 3 2
3 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 2 4
4 250 ktm 2271380 Louis Oswald Bayport, MN 6 3
5 262 ktm 3188797 Wyatt Sailor Elk River, MN 4 5
6 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 5 6
7 285 cob 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 7 7
8 147 cob 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 8 8
9 308 ktm 2230781 Deegan Leaf Cambridge, MN 9 9
10 408 cob 2274923 Emmitt L. Nielsen Litchfield, MN 10 10
DNF 134 ktm 2200776 Karsen M. Tabaka Princeton, MN DNF DNS
Race Results Race: 5
Printed: 04:04 pm
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 444 hon 3052356 Noah Miesen St Paul, MN 1 1
125
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 73 ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 2 1
2 76 yam 2306542 Jason Boller Merrifield, MN 3 3
3 224 ktm 2231786 Tyler Westring Ramsey, MN 6 2
4 22 hus 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 4 4
5 78 kaw 2224271 Cooper Lavigne International Falls, MN 5 5
6 261 yam 2118115 Owen Sailor Elk River, MN 1 DNF
Race Results Race: 6
Printed: 04:04 pm
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 2 2
2 259 kaw 0302201 Neil A. Ehrenberg Freeport, MN 3 3
3 82 suz 0419060 Sheldon J. Fratzke Mora, MN 4 4
4 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 5 5
5 57 yam 724032 Spencer Kadlec Brookston, MN DNF 1
6 749 ktm 736034 Gavin D. Kadlec Browerville, MN 1 DNS
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 71 yam 155304 Pat Donaho South St Paul, MN 1 1
2 105 yam 2671160 Delon Luther Fort Ripley, MN 2 2
3 5 yam 2232484 Michael Stumne Pine City, MN 4 3
4 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 3 4
Race Results Race: 7
Printed: 04:04 pm
+25 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 242 hon 3197978 Derek Ness Ramsey, MN 1 1
2 748 yam 590910 David Johnsen Mayer, MN 2 2
+25 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 561 hon 258083 Jacob Crew Forest Lake, MN 2 1
2 437 hon 2177837 Devan Christianson Wadena, MN 1 2
3 27 yam 2365901 Dustin Carpenter Staples, MN 3 3
+45 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 252 kaw 2210964 Tim Ersbo Virginia, MN 1 1
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 308 suz 2835554 Nick Leaf Cambridge, MN 1 1
+35 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 430 hon 2306549 Brad Nielsen Litchfield, MN 1 1
+45 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 353 hon 549046 Goffery Ogaard Swanville, MN 1 1
2 845 ktm 2210905 Barry Hirschey Staples, MN 2 2
3 413 yam 3049996 Tom Tidd Andover, MN 3 3
4 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Brook Park, MN 4 4
5 562 hon 3573294 Robert Crew North Branch, MN 5 5
Race Results Race: 8
Printed: 04:04 pm
Girls Jr. 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 711 kaw 3045134 Hannah Oakes Becker, MN 1 1
2 59 ktm 3260985 Ella Storlie Deer River, MN 2 2
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 135 ktm 2210934 Kaden M. Tabaka Princeton, MN 1 1
2 457 yam 3265260 Nick Lange Monticello, MN 2 2
3 188 ktm 3163301 Haedryn Holub Becker, MN 3 3
4 191 kaw 3339954 Brody Thiel Becker, MN 5 4
5 21 ktm 2194890 Cody L. Bohlman Norwood Mn, MN 4 5
Race Results Race: 9
Printed: 04:04 pm
50cc multi-speed
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 313 ktm 206468 Grayson Wirth Frazee, MN 2 1
2 207 ktm 3141788 Tristan Penders Luck, WI 3 2
3 23 ktm 2365888 Aliya Troop Cohasset, MN 4 3
4 240 ktm 2303975 Leighton Oswald Bayport, MN 1 DNF
Race Results Race: 10
Printed: 04:04 pm
Open A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 1 1
2 259 kaw 0302201 Neil A. Ehrenberg Freeport, MN 3 2
3 749 ktm 736034 Gavin D. Kadlec Browerville, MN 2 DNS
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 1 1
2 352 hon 854106 Chase Graba Verndale, MN 2 2
3 242 hon 3197978 Derek Ness Ramsey, MN 3 3
DNF 294 ktm 666128 Austin Pogreba Cushing, MN DNF DNS
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 449 yam 775662 Andrew Van Heel Avon, MN 1 1
2 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 2 2
3 465 hon 2940042 Jesse Horner Remer, MN 3 3
4 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN 4 4
5 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 6 5
6 561 hon 258083 Jacob Crew Forest Lake, MN 5 7
7 562 hon 3573294 Robert Crew North Branch, MN 9 6
8 8 yam 2186417 Cooper Reynolds Deephaven, MN 8 DNF
9 501 hon 2249256 Cherish Fischer Stacey, MN 7 DNS
Race Results Race: 11
Printed: 04:04 pm
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 135 ktm 2210934 Kaden M. Tabaka Princeton, MN 1 1
2 217 cob 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 2 2
3 188 ktm 3163301 Haedryn Holub Becker, MN 3 3
4 511 ktm 2194471 Carl Oakes Becker, MN 4 5
5 699 hus 2854633 Aydan Odencrans Mora, MN 6 4
6 21 ktm 2194890 Cody L. Bohlman Norwood Mn, MN 5 6
7 5 kaw 2306524 Karson Schmidt Kimball, MN 9 7
8 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 8 8
9 23 kaw 2365896 Caiden Pflipsen Melrose, MN 7 9
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 457 yam 3265260 Nick Lange Monticello, MN 1 1
2 199 kaw 3339954 Brody Thiel Becker, MN 2 2
Race Results Race: 12
Printed: 04:04 pm
Sr. (+40) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 71 yam 155304 Pat Donaho South St Paul, MN 1 1
2 934 hon 0468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN DNS 2
Sr. (+40) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 234 kaw 3352146 Chad Alfords Plymouth, MN 1 1
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 353 hon 549046 Goffery Ogaard Swanville, MN 1 1
2 845 ktm 2210905 Barry Hirschey Staples, MN 2 2
3 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Brook Park, MN 3 3
+35 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 0419060 Sheldon J. Fratzke Mora, MN 1 1
Race Results Race: 13
Printed: 04:04 pm
50cc oil 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 313 ktm 206468 Grayson Wirth Frazee, MN 3 1
2 207 ktm 3141788 Tristan Penders Luck, WI 2 2
3 240 ktm 2303975 Leighton Oswald Bayport, MN 1 4
4 23 ktm 2365888 Aliya Troop Cohasset, MN 4 3
Race Results Race: 14
Printed: 04:04 pm
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 2 1
2 224 ktm 2231786 Tyler Westring Ramsey, MN 4 2
3 46 yam 3059614 Jake Dunsmoor Andover, MN 3 4
4 205 ktm 3330984 Sam G. Haas Zimmerman, MN 5 3
5 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 6 6
6 189 ktm 2303665 Alex Burkhart Monticello, MN 7 8
7 916 kaw 3300800 Alex Sand Spicer, MN 9 7
8 277 yam 2186417 Cooper Reynolds Deephaven, MN 8 9
9 149 yam 0823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 13 5
10 278 hon 3659272 Neal Reynolds Deephaven, MN 10 10
11 338 kaw 2272154 Jonny Tompkins Elk River, MN 1 DNF
12 89 suz 3408257 Dean Jensen St Cloud, MN 12 11
13 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 11 12
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 1 1
2 294 ktm 666128 Austin Pogreba Cushing, MN 3 2
3 352 hon 854106 Chase Graba Verndale, MN 2 3
4 898 suz 2365909 Ryan Fussy Bowlus, MN 5 4
5 107 kaw 2365908 Seth Djernes Longville, MN 4 5
Race Results Race: 15
Printed: 04:04 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1
2 33 kaw 1080706 Domenic D. Hegman Rogers, MN 3 2
3 363 ktm 2722691 Braden Long New London, MN 2 3
4 956 hus 2846112 Cooper Abbett Esko, MN 4 4
5 59 kaw 3297635 Rj Thorud Medina, MN 5 5
6 190 hus 2194994 Adrian Hauge Forest Lake, MN 6 6
Girls Sr. 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 59g ktm 3260985 Ella Storlie Deer River, MN 2 1
2 437 hus 3337627 Ava Leines Maple Grove, MN 1 2
Race Results Race: 16
Printed: 04:04 pm
50cc 4-6 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 285 cob 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 1 1
2 147 cob 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 2 2
3 408 cob 2274923 Emmitt L. Nielsen Litchfield, MN 4 3
4 207 ktm 3141788 Tristan Penders Luck, WI 3 5
5 23 cob 2365888 Aliya Troop Cohasset, MN 5 4
50cc 7-8 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 cob 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1
2 421 cob 2274922 Lincoln B. Nielsen Litchfield, MN 2 2
3 511 ktm 2194471 Carl Oakes Becker, MN 3 3
4 250 ktm 2271380 Louis Oswald Bayport, MN 5 4
5 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 4 6
6 184 cob 3279432 Wyatt C. Niedfeldt Chaska, MN 7 5
7 262x ktm 3188797 Wyatt Sailor Elk River, MN 6 7
8 501 cob 3322501 Blaze R. Knight Elk River, MN 9 8
9 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 8 9
10 308 ktm 2230781 Deegan Leaf Cambridge, MN 11 10
11 384 cob 2262470 Blair Kindel Glenwood, MN 12 11
12 245 ktm 3282247 Noah Mickelson Backus, MN 10 13
13 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 13 12
DNS 134 ktm 2200776 Karsen M. Tabaka Princeton, MN DNS DNS
Race Results Race: 17
Printed: 04:04 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 0419060 Sheldon J. Fratzke Mora, MN 2 1
2 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 1 2
3 934 hon 0468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN DNS 3
Vet (+30) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 748 yam 590910 David Johnsen Mayer, MN 1 1
2 753 yam 904143 Shane Thomas Wheaton, MN 2 2
3 308 suz 2835554 Nick Leaf Cambridge, MN 3 3
4 696 yam 582450 Andy Odencrans Mora, MN 4 4
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 418 yam 3550777 Blake Maul Mora, MN 1 1
2 414 ktm 2510989 Aaron S. Leininger Rothsay, MN 2 2
Race Results Race: 18
Printed: 04:04 pm
Schoolboy 2 12-17
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 1 1
2 916 kaw 3300800 Alex Sand Spicer, MN 3 2
3 205 ktm 3330984 Sam G. Haas Zimmerman, MN 2 3
4 58 ktm 2978287 Alyssa Storlie Deer River, MN 4 4
Schoolboy 1 12-17
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1
2 73 ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 2 2
3 444 hon 3052356 Noah Miesen St Paul, MN 4 3
4 22 hus 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 5 4
5 78 kaw 2224271 Cooper Lavigne International Falls, MN 6 5
6 261 yam 2118115 Owen Sailor Elk River, MN 3 DNS
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com