Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 8 Central MN MX Series
07/03/2017
Race Results Race: 1
Printed: 04:17 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 419060 Sheldon Fratzke Mora, MN 1 1 50
2 83 yam 2303721 James Lorr Chisago City, MN 2 2 44
3 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN DNS 3 40
Vet (+30) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 yam 500471 Ricky Walker Pillager, MN 3 1 50
2 983 yam 349091 Jack Lorr Isanti, MN 2 2 44
3 476 hon 422933 Macy Fridgen Elk River, MN 1 3 40
4 753 yam 904143 Shane Thomas Wheaton, MN 4 4 36
5 426 hon 682908 Jesse Schake Erhand, MN 5 5 32
Race Results Race: 2
Printed: 04:17 pm
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 88 ktm 3216119 Dusty Rhode Lakeville, MN 2 1 50
2 169 ktm 2823097 Brandon Brotzel East Bethel, MN 1 2 44
3 457 yam 0901588 Nicholas Erickson Pelican Rapids, MN 3 3 40
4 41 ktm 2510989 Aaron Leininger Rothsay, MN 5 4 36
5 74 suz 327233 Kerry Anstine Nowthen, MN 4 6 32
6 5 ktm 3339813 Evan Moyle Eden Prairie, MN 6 5 30
+55
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 78 kaw 651481 Donald Bonnicksen Waverly, MN 1 1 50
2 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 2 2 44
3 53f yam 2908136 Paul Olson Moorhead, MN 3 3 40
4 753 yam 901585 Keith Buss Norcross, MN 4 4 36
5 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 6 5 32
6 420 yam 3220559 Tim Rhode St Louis Park, MN 5 6 30
Race Results Race: 3
Printed: 04:17 pm
14-24 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 DNF 50
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 yam 471369 Alexander Ives Chisago City, MN 1 1 50
2 449 yam 775662 Andrew Van Heel Avon, MN 3 2 44
3 244 yam 3051920 Broc Today Britt, MN 2 3 40
4 149 yam 823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 5 4 36
5 973 yam 251886 Matthew Olson Andover, MN 4 5 32
Race Results Race: 4
Printed: 04:17 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 73 ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 1 1 50
2 222 ktm 2892340 Lane Stevens Manvel, ND 4 2 44
3 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 3 3 40
4 162 ktm 3143687 Carter Mertens St Cloud, MN 2 4 36
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 735 kaw 2262425 Zach Crider Staples, MN 1 1 50
2 22 kaw 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 2 2 44
3 43 kaw 2175423 Rowan Penders Luck, WI 3 4 40
4 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 5 3 36
5 4 kaw 2306473 Olivia Miller Minot, ND 4 5 32
Race Results Race: 5
Printed: 04:17 pm
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 2 1 50
2 57 yam 724032 Spencer Kadlec Browerville, MN 1 2 44
3 67 yam 215354 Matt Kline Pequot Lakes, MN 3 4 40
4 96 yam 834278 Cody Martin Bismarck, ND 5 3 36
5 93 yam 2303656 Steven Lorr Chisago City, MN 4 5 32
6 83 yam 2303721 James Lorr Chisago City, MN 6 6 30
+25 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 375 yam 696403 Marcus Evenson Pequot Lake, MN 1 1 50
2 123 kaw 2231552 Ryan Raguse Fargo, ND 2 2 44
+25 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 245 yam 426995 Andrew Ives Chisago City, MN 1 1 50
2 226 kaw 3042399 Kenneth Benham Deer River, MN 2 2 44
3 50 ktm 3132525 Luke Rhode St Louis Park, MN 3 3 40
DNF 241 hon 3197978 Derek Ness Ramsey, MN DNF DNS
Race Results Race: 6
Printed: 04:17 pm
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 176 yam 608040 Cory Ramsey West Fargo, ND 1 1 50
2 5 hon 2232484 Michael Stumne Pine City, MN 2 3 44
3 313 kaw 652615 Norman Miesen St Paul, MN 4 2 40
4 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 5 4 36
5 525 yam 2177831 Brian Bohlman Osakis, MN 3 DNS 32
+45 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 96 yam 2671160 Delon Luther Fort Ripley, MN 1 1 50
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 2 2 44
+35 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 419060 Sheldon Fratzke Mora, MN 1 1 50
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 216 hon 738695 Bobby Penders Luck, WI 1 1 50
+35 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 171 yam 3277664 Mike Jenson Deephaven, MN 3 1 50
2 507 yam 370561 Josh Tyler Deer River, MN 2 2 44
3 88 ktm 3216119 Dusty Rhode Lakeville, MN 1 3 40
4 8 hon 1099207 Jesse John Eden Prairie, MN 4 4 36
+45 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 576 kaw 1093873 Dave Weseman Litchfield, MN 1 1 50
2 468 yam 2183959 Clayton Montella Detroit Lakes, MN 2 2 44
3 420 yam 3220559 Tim Rhode St Louis Park, MN 3 3 40
Race Results Race: 7
Printed: 04:17 pm
Girls Jr. 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 4 kaw 2306473 Olivia Miller Minot, ND 1 1 50
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 427 ktm 3118636 Blake Gyldenvand Waconia, MN 1 1 50
2 12 kaw 2274953 Aiden Schake Erhard, MN 2 2 44
3 457 ktm 3265260 Nick Lange Monticello, MN 3 DNF 40
Race Results Race: 8
Printed: 04:17 pm
Schoolboy 2
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 352 yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 1 50
2 244 yam 3051920 Broc Today Britt, MN 2 2 44
3 205 ktm 3330984 Sam Haas Zimmerman, MN 3 3 40
Schoolboy 1 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 152 ktm 901419 Curtis Biorn Anoka, MN 1 1 50
2 99 yam 2118115 Owen Sailor Elk River, MN 3 2 44
3 464 yam 3083949 Andy Pake Felton, MN 4 3 40
4 444 hon 3052356 Noah Miesen St Paul, MN 5 4 36
5 224 ktm 2231786 Tyler Westring Ramsey, MN 2 DNS 32
Race Results Race: 9
Printed: 04:17 pm
Super Sr. +50
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 78 kaw 651481 Donald Bonnicksen Waverly, MN 1 1 50
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 2 2 44
3 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 3 3 40
4 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 5 4 36
5 468 yam 2183959 Clayton Montella Detroit Lakes, MN 6 5 32
6 366 yam 565932 Steve Tate Lake Park, MN 4 7 30
7 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 7 6 28
Women
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 1 1 50
2 724 yam 236773 Jessica Nornberg Pillager, MN 2 2 44
3 58 ktm 2978287 Alyssa Storlie Deer River, MN 3 3 40
Race Results Race: 10
Printed: 04:17 pm
Open A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 1 1 50
2 96 yam 834278 Cody Martin Bismarck, ND 2 2 44
3 983 yam 2303656 Steven Lorr Chisago City, MN 3 3 40
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 1 50
2 96 yam 1079077 Desmond Luther Fort Ripley, MN 2 DNF 44
3 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 3 DNS 40
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 yam 471369 Alexander Ives Chisago City, MN 1 1 50
2 245 yam 426995 Andrew Ives Chisago City, MN 2 2 44
3 973 yam 251886 Matthew Olson Andover, MN 3 3 40
4 149 yam 823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 4 4 36
5 5 ktm 3339813 Evan Moyle Eden Prairie, MN 5 5 32
6 50 ktm 3132525 Luke Rhode St Louis Park, MN 6 6 30
Race Results Race: 11
Printed: 04:17 pm
125
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 152 ktm 901419 Curtis Biorn Anoka, MN 1 1 50
2 464 yam 3083949 Andy Pake Felton, MN 2 2 44
3 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 4 3 40
4 261 yam 2118115 Owen Sailor Elk River, MN 3 4 36
5 224 ktm 2231786 Tyler Westring Ramsey, MN 5 5 32
Race Results Race: 12
Printed: 04:17 pm
Sr. (+40) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 1 DNS 50
Sr. (+40) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 1 1 50
2 366 yam 565932 Steve Tate Lake Park, MN 2 2 44
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 171 yam 3277664 Mike Jenson Deephaven, MN 2 1 50
2 576 kaw 1093873 Dave Weseman Litchfield, MN 1 2 44
3 8 hon 1099207 Jesse John Eden Prairie, MN 3 3 40
4 817 yam 3045262 Mike Hicks Fargo, ND 4 4 36
Race Results Race: 13
Printed: 04:17 pm
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 135 ktm 2210934 Kaden Tabaka Princeton, MN 1 1 50
2 43 kaw 2175423 Rowan Penders Luck, WI 2 2 44
3 427 ktm 3118636 Blake Gyldenvand Waconia, MN 4 3 40
4 47 ktm 2194985 Brayan Anstine Nowthen, MN 5 4 36
5 457 ktm 3265260 Nick Lange Monticello, MN 3 DNS 32
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 4 kaw 2306473 Olivia Miller Minot, ND 1 1 50
Race Results Race: 14
Printed: 04:17 pm
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 352 yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 1 50
2 244 yam 3051920 Broc Today Britt, MN 2 3 44
3 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 3 4 40
4 473 kaw 386425 Zacharey Williamson Chisago City, MN 7 2 36
5 323 ktm 1101170 Daulton Schoon North Branch, MN 4 5 32
6 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 5 6 30
7 225 yam 3052598 Chad Benham Deer River, MN 6 7 28
8 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 8 8 26
DNS 224 ktm 2231786 Tyler Westring Ramsey, MN DNS DNS
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 1 50
2 220 hon 2189010 Owen Hoppe North Branch, MN 3 2 44
3 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 2 DNS 40
Race Results Race: 15
Printed: 04:17 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 3 1 50
2 222 ktm 2892340 Lane Stevens Manvel, ND 1 3 44
3 735 kaw 2262425 Zach Crider Staples, MN 4 2 40
4 22 kaw 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 2 5 36
5 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 5 4 32
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 73 ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 1 1 50
2 444 hon 3052356 Noah Miesen St Paul, MN 2 2 44
Race Results Race: 16
Printed: 04:17 pm
50cc 4-6 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 50
2 745 cob 2262430 Gunner Burke Hendrum, MN 2 2 44
3 207 ktm 3141788 Tristan Penders Luck, WI 5 3 40
4 902 ktm 3253931 Cash Nornberg Pillager, MN 6 4 36
5 218 cob 3329130 Jesse Jarvis Hoytlake, MN 4 6 32
6 147 ktm 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 7 5 30
7 285 ktm 2262408 Tucker King Cushing, MN 3 DNF 28
Race Results Race: 17
Printed: 04:17 pm
50cc 7-8 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 31 cob 2277196 Colton Davis Hartford, SD 1 1 50
2 135 ktm 2210934 Kaden Tabaka Princeton, MN 2 2 44
3 75 ktm 2189007 Mac Nornberg Pillager, MN 3 3 40
4 421 cob 2274922 Lincoln Nielsen Litchfield, MN 4 5 36
5 30 ktm 2213563 Kahler Omann Buffalo, MN 6 4 32
6 262 ktm 3188797 Wyatt Sailor Elk River, MN 5 6 30
7 753 ktm 2210958 Ashton Thomas Wheaton, MN 7 7 28
8 134 ktm 2200776 Karsen Tabaka Princeton, MN 8 8 26
9 501 cob 3322501 Blaze Knight Elk River, MN 9 9 24
10 143 ktm 2231517 Masen Jedlicki Rush City, MN 10 10 22
11 321 cob 3329131 James Johnson Hoyt Lakes, MN 11 11 20
12 111 ktm 3317301 Caleb Schifsky North Branch, MN 12 12 18
Race Results Race: 18
Printed: 04:17 pm
50cc oil 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 282 ktm 2306450 Ivyn Fratzke Mora, MN 3 1 50
2 745 ktm 2262430 Gunner Burke Hendrum, MN 2 3 44
3 147 ktm 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 4 2 40
4 27 ktm 3333189 Landyn Spafford Webster, WI 5 4 36
5 207 ktm 3141788 Tristan Penders Luck, WI 6 5 32
6 902 ktm 3253931 Cash Nornberg Pillager, MN 7 6 30
7 408 ktm 2274923 Emmitt Nielsen Litchfield, MN 8 7 28
8 136 yam 2306471 Nolen Jedlicki Rush City, MN 9 8 26
9 285 ktm 2262408 Tucker King Cushing, MN 1 DNS 24
Race Results Race: 19
Printed: 04:17 pm
50 Open 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 31 cob 2277196 Colton Davis Hartford, SD 1 1 50
2 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 2 2 44
3 75 ktm 2189007 Mac Nornberg Pillager, MN 3 3 40
4 421 cob 2274922 Lincoln Nielsen Litchfield, MN 5 4 36
5 753 ktm 2210958 Ashton Thomas Wheaton, MN 6 6 32
6 262 ktm 3188797 Wyatt Sailor Elk River, MN 4 8 30
7 30 ktm 2213563 Kahler Omann Buffalo, MN 9 5 28
8 134 ktm 2200776 Karsen Tabaka Princeton, MN 7 7 26
9 501 cob 3322501 Blaze Knight Elk River, MN 8 9 24
10 111 ktm 3317301 Caleb Schifsky North Branch, MN 10 10 22
Race Results Race: 20
Printed: 04:17 pm
50cc multi-speed
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 282 ktm 2306450 Ivyn Fratzke Mora, MN 1 1 50
2 147 ktm 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 2 2 44
3 27 ktm 3333189 Landyn Spafford Webster, WI 5 3 40
4 207 ktm 3141788 Tristan Penders Luck, WI 4 4 36
5 745 ktm 2262430 Gunner Burke Hendrum, MN 3 DNS 32
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com