Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 3 Central MN MX Series
04/28/2019
Race Results Race: 1
Printed: 04:15 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 70 hus 2712101 Tanner Schlegel Scandia, MN 1 2 25
2 956 hus 2846112 Cooper Abbett Esko, MN 3 1 22
3 735 ktm 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 2 3 20
4 23 kaw 2162680 Dustin J. White Brownton, MN 5 4 18
5 770 yam 3352614 Jack T. Doty Lake Shore, MN 4 5 16
6 711 kaw 3045134 Hannah Oakes Becker, MN 6 6 15
7 48 ktm 2231780 Hayden Anstine Nowthen, MN 7 DNF 14
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 133 hus 2850989 Braxton Kragenbring Atwater, MN 1 1 25
2 797 hus 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 3 2 22
3 135 ktm 2210934 Kaden M. Tabaka Princeton, MN 2 3 20
4 463 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 4 4 18
5 188 ktm 3163301 Haedryn Holub Becker, MN 6 5 16
6 457 yam 3265260 Nick Lange Monticello, MN 5 6 15
Race Results Race: 2
Printed: 04:15 pm
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 70 yam 2688335 Ray Schlegel Scandia, MN 1 1 25
2 19 ktm 054335 Eric Garvey White Bear Lake, MN 2 2 22
3 105 yam 2671160 Delon Luther Fort Ripley, MN 3 3 20
+45 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 32 hus 3551333 Brandon Hopkins Webster, WI 1 1 25
2 353 hon 549046 Goffery Ogaard Swanville, MN 2 2 22
3 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Brook Park, MN 3 3 20
Race Results Race: 3
Printed: 04:15 pm
Super Sr. +50
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 78 kaw 651481 Donald Bonnicksen Waverly, MN 1 1 25
2 7 ktm 178466 Boyd Peterson Chanhassen, MN 2 2 22
+60
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 1 1 25
2 53 yam 2908136 Paul E. Olson Moorhead, MN 2 2 22
3 753 yam 901585 Keith W. Buss Norcross, MN 3 3 20
Race Results Race: 4
Printed: 04:15 pm
Open A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 2 1 25
2 828 kaw 450681 Justin A. Craft Ham Lake, MN 1 3 22
3 625 kaw 2833600 Austin M. Kienast Watertown, SD 3 2 20
4 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 4 4 18
5 155 hus 2022122 Kollin Lund Vadnais Heights, MN 6 5 16
6 106 kaw 611736 Nick Neys St Paul, MN 5 6 15
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 117 hon 3929306 Ryan Martin Burnsville, MN 2 1 25
2 202 yam 988333 Bradley Hoppe North Branch, MN 4 2 22
3 77 kaw 823350 Trevor Bonnicksen Waverly, MN 3 3 20
4 32 yam 683978 Wyatt Jacobs Pillager, MN 1 5 18
5 220 hon 2723689 Owen Hoppe North Branch, MN 5 4 16
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 323 ktm 1101170 Daulton Schoon North Branch, MN 1 1 25
2 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 2 2 22
3 120 yam 832916 Shae Martin Hayward, WI 3 3 20
4 916 kaw 3300800 Alex Sand Spicer, MN 4 5 18
5 48 yam 807731 Zach Briggs Hayward, WI 6 4 16
6 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 5 6 15
7 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Detroit Lakes, MN 7 7 14
DNF 47 kaw 2940042 Jesse Horner Remer, MN DNS DNF
DNF 119 kaw 2867685 Andrew Clark Byron, MN DNF DNS
Race Results Race: 5
Printed: 04:15 pm
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 421 ktm 2274922 Lincoln B. Nielsen Litchfield, MN 2 2 22
3 511 ktm 2194471 Carl Oakes Becker, MN 3 3 20
4 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 5 4 18
5 768 ktm 2194987 Colin Megaw Buffalo, MN 4 5 16
6 184 hus 3279432 Wyatt C. Niedfeldt Chaska, MN 6 6 15
7 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 8 7 14
8 874 ktm 2365684 Deegan Dalbec Lindstrom, MN 10 8 13
9 49 yam 2306475 Vincent N. Astorino Rochester, MN 9 10 12
10 134 ktm 2200776 Karsen M. Tabaka Princeton, MN 7 12 11
11 501 cob 3322501 Blaze R. Knight Elk River, MN 11 11 10
12 285 ktm 2262408 Tucker J. King Cushing, MN DNF 9 9
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 188 ktm 3163301 Haedryn Holub Becker, MN 1 1 25
Race Results Race: 6
Printed: 04:15 pm
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 57 ktm 2084351 Brandon Nelson Chisago City, MN 2 2 22
3 70 hus 2712101 Tanner Schlegel Scandia, MN 3 3 20
4 82 kaw 0897541 Beau Engstrom Crosslake, MN 6 4 18
5 956 hus 2846112 Cooper Abbett Esko, MN 5 5 16
6 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 4 7 15
7 735 ktm 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 7 6 14
8 23 kaw 2162680 Dustin J. White Brownton, MN 9 8 13
9 770 yam 3352614 Jack T. Doty Lake Shore, MN 8 9 12
Girls Sr. 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 711 kaw 3045134 Hannah Oakes Becker, MN 1 1 25
2 59 ktm 3260985 Ella Storlie Deer River, MN 2 2 22
Race Results Race: 7
Printed: 04:15 pm
50cc multi-speed
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 19n cob 206468 Grayson Wirth Frazee, MN 1 1 25
2 600 cob 2324383 Jase Sonnenberg Vergas, MN 2 2 22
3 16 cob 3551334 Brantley Spafford Webster, WI 3 3 20
4 99 cob 3539357 Abel Ugrich Grand Rapids, MN 4 4 18
Race Results Race: 8
Printed: 04:15 pm
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 2 1 25
2 828 kaw 450681 Justin A. Craft Ham Lake, MN 1 3 22
3 155 hus 2022122 Kollin Lund Vadnais Heights, MN 5 2 20
4 259 kaw 0302201 Neil A. Ehrenberg Freeport, MN 4 4 18
5 106 kaw 611736 Nick Neys St Paul, MN 3 5 16
6 67 yam 215354 Matt Kline Backus, MN 6 6 15
7 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 7 7 14
+25 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 202 yam 988333 Bradley Hoppe North Branch, MN 1 1 25
2 81 hus 0349065 Aaron Deer Elko, MN 2 2 22
+25 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 48 yam 807731 Zach Briggs Hayward, WI 1 1 25
2 32 hus 3551333 Brandon Hopkins Webster, WI 2 2 22
3 132 hon 654754 Jared Hood Spicer, MN 3 3 20
4 437 hon 2177837 Devan Christianson Wadena, MN 4 4 18
5 465 ktm 3322465 Scott Knight Elk River, MN 5 5 16
6 177 hus 3551332 Nick Spafford Webster, WI 7 6 15
7 318 ktm 3693345 Josh Ugrich Grand Rapids, MN 6 7 14
DNS 40 kaw 3925829 Neal Roberts Floodwood, MN DNS DNS
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 430 yam 2306549 Brad Nielsen Litchfield, MN 1 1 25
Race Results Race: 9
Printed: 04:15 pm
Girls Jr. 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 59 ktm 3260985 Ella Storlie Deer River, MN 1 1 25
2 236 yam 2400056 Aubrey Troop Cohasset, MN 2 2 22
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 511 ktm 2194471 Carl Oakes Becker, MN 2 2 22
3 184 hus 3279432 Wyatt C. Niedfeldt Chaska, MN 3 3 20
4 285 ktm 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 7 4 18
5 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 6 5 16
6 421 ktm 2274922 Lincoln B. Nielsen Litchfield, MN 5 6 15
7 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 4 7 14
8 47 ktm 2194985 Brayan P. Anstine Nowthen, MN 8 8 13
Race Results Race: 10
Printed: 04:15 pm
14-24 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 2 1 25
2 625 kaw 2833600 Austin M. Kienast Watertown, SD 1 2 22
14-24 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 21 yam 1080847 Zach Strecker Hugo, MN 1 1 25
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 280 yam 773857 Frank D. Jackson Forest Lake, MN 1 1 25
2 244 yam 3051920 Broc Today Britt, MN 2 2 22
3 449 yam 775662 Andrew Van Heel Avon, MN 3 3 20
4 149 yam 0823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 5 4 18
5 287 yam 832916 Shae Martin Hayward, WI 4 5 16
6 47 kaw 2940042 Jesse Horner Remer, MN 6 6 15
7 359 yam 2262447 Daniel Trainor Maple Grove, MN 7 7 14
DNS 119 kaw 2867685 Andrew Clark Byron, MN DNS DNS
125
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 610 hon 2062315 Gage Krech North Branch, MN 2 1 25
2 57 ktm 2084351 Brandon Nelson Chisago City, MN 1 2 22
Race Results Race: 11
Printed: 04:15 pm
50cc oil 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 600 ktm 2324383 Jase Sonnenberg Vergas, MN 1 1 25
50cc Shift/Shaft 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 16 yam 3551334 Brantley Spafford Webster, WI 1 1 25
2 232 yam 2400057 Alivia Troop Cohasset, MN 2 2 22
3 425 yam 2322714 Kaelien Nielsen Litchfield, MN 3 3 20
Race Results Race: 12
Printed: 04:15 pm
50 Open 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 1 1 25
2 221 cob 2233979 Jameson Olson Stewartville, MN 2 2 22
3 147 cob 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 3 3 20
4 49 cob 2306475 Vincent N. Astorino Rochester, MN 4 4 18
5 233 cob 2365888 Aliya Troop Cohasset, MN 6 5 16
6 408 cob 2274923 Emmitt L. Nielsen Litchfield, MN 5 6 15
7 235 ktm 2400054 Beau Savaloja Pengilly, MN 7 7 14
Race Results Race: 13
Printed: 04:15 pm
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 353 hon 549046 Goffery Ogaard Swanville, MN 2 1 25
2 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Brook Park, MN 1 2 22
+55
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 78 kaw 651481 Donald Bonnicksen Waverly, MN 1 1 25
2 7 ktm 178466 Boyd Peterson Chanhassen, MN 2 2 22
Race Results Race: 14
Printed: 04:15 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 70 hus 2712101 Tanner Schlegel Scandia, MN 1 1 25
2 133 hus 2850989 Braxton Kragenbring Atwater, MN 2 2 22
3 9 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 3 3 20
4 135 ktm 2210934 Kaden M. Tabaka Princeton, MN 4 4 18
5 463 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 5 5 16
Race Results Race: 15
Printed: 04:15 pm
250 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 625 kaw 2833600 Austin M. Kienast Watertown, SD 2 2 22
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 280 yam 773857 Frank D. Jackson Forest Lake, MN 1 1 25
2 323 ktm 1101170 Daulton Schoon North Branch, MN 2 2 22
3 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 3 3 20
4 449 yam 775662 Andrew Van Heel Avon, MN 5 4 18
5 149 yam 0823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 4 5 16
6 47 kaw 2940042 Jesse Horner Remer, MN 6 6 15
7 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 8 7 14
8 132 hon 654754 Jared Hood Spicer, MN 9 8 13
9 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Detroit Lakes, MN 10 9 12
10 524 yam 3925533 Jeremy Kruchten Northfield, MN 11 10 11
11 309 yam 490087 Tracy Kruchten Faribault, MN 12 11 10
12 916 kaw 3300800 Alex Sand Spicer, MN 7 DNS 9
DNS 119 kaw 2867685 Andrew Clark Byron, MN DNS DNS
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 74 ktm 1080525 Drew Sampson Bethel, MN 1 1 25
2 21 yam 1080847 Zach Strecker Hugo, MN 2 2 22
3 77 kaw 823350 Trevor Bonnicksen Waverly, MN 3 3 20
4 898 suz 2365909 Ryan Fussy Bowlus, MN 4 4 18
Race Results Race: 16
Printed: 04:15 pm
50cc 4-6 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 19n cob 206468 Grayson Wirth Frazee, MN 1 1 25
2 600 cob 2324383 Jase Sonnenberg Vergas, MN 2 2 22
3 99 cob 3539357 Abel Ugrich Grand Rapids, MN 3 3 20
50cc 7-8 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 cob 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 768 ktm 2194987 Colin Megaw Buffalo, MN 3 2 22
3 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 2 3 20
4 221 cob 2233979 Jameson Olson Stewartville, MN 4 4 18
5 49 cob 2306475 Vincent N. Astorino Rochester, MN 6 5 16
6 147 cob 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 5 6 15
7 384 cob 2262470 Blair Kindel Glenwood, MN 7 7 14
8 233 cob 2365888 Aliya Troop Cohasset, MN 8 8 13
9 408 cob 2274923 Emmitt L. Nielsen Litchfield, MN 9 9 12
10 418 ktm 3658632 Brantly Maul Mora, MN 10 10 11
Race Results Race: 17
Printed: 04:15 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 259 kaw 0302201 Neil A. Ehrenberg Freeport, MN 1 1 25
2 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 2 2 22
Vet (+30) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 117 hon 3929306 Ryan Martin Burnsville, MN 1 1 25
2 81 hus 0349065 Aaron Deer Elko, MN 2 2 22
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 418 yam 3550777 Blake Maul Mora, MN 1 1 25
2 74 yam 0327233 Kerry Anstine Nowthen, MN 2 2 22
3 202 hus 3346514 Brian Rasmusson Grand Rapids, MN 3 3 20
Race Results Race: 18
Printed: 04:15 pm
Schoolboy 2 12-17
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 244 yam 3051920 Broc Today Britt, MN 1 1 25
Schoolboy 1 12-17
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 74 ktm 1080525 Drew Sampson Bethel, MN 2 2 22
3 57 ktm 2084351 Brandon Nelson Chisago City, MN 3 3 20
4 610 hon 2062315 Gage Krech North Branch, MN 4 4 18
5 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 5 5 16
6 82 kaw 0897541 Beau Engstrom Crosslake, MN 6 6 15
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com