Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 13 Central MN MX Series
09/22/2019
Race Results Race: 1
Printed: 04:54 pm
Sr. (+40) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 32 hus 3551333 Brandon Hopkins Webster, WI 1 1 25
2 576 kaw 1093873 Dave L. Weseman Litchfield, MN 2 2 22
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 55 ktm 2324385 Casey Carlson Pengilly, MN 1 1 25
2 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Brook Park, MN 2 2 22
Women
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 419 hon 2830419 Lexi Dyekman Forest Lake, MN 2 1 25
2 297 ktm 683965 Jacqueline Riess Eden Prairie, MN 1 2 22
3 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN 3 3 20
4 340 ktm 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 4 4 18
5 55 ktm 3861279 Brenna Dolney St Francis, MN 5 5 16
Race Results Race: 2
Printed: 04:54 pm
50cc 4-6 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 240 cob 2303975 Leighton Oswald Bayport, MN 1 1 25
2 225 cob 3551952 Gaige Bauer Cold Spring, MN 2 3 22
3 99 cob 3539357 Abel Ugrich Grand Rapids, MN 3 4 20
4 124 cob 3338801 Drake Savelkoul St Martin, MN 6 2 18
5 97 ktm 3384811 Bodey Blomdahl Hermantown, MN 4 5 16
6 415 cob 2399955 Bristol Webber Duluth, MN 5 6 15
50cc 7-8 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 cob 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 335 cob 2233518 Carson Wittman Lakeville, MN 2 2 22
3 717 ktm 2264256 Jaxon Arends East Bethel, MN 3 3 20
4 250 cob 2271380 Louis Oswald Bayport, MN 4 4 18
5 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 5 5 16
6 799 ktm 2325302 Connor Sutherland Oak Grove, MN 6 7 15
7 39 ktm 3926323 Henry Shelstad New Brighton, MN 8 6 14
8 384 cob 2262470 Blair Kindel Glenwood, MN 7 9 13
9 418 ktm 3658632 Brantly Maul Mora, MN 9 8 12
10 98 cob 3528123 Josie Combs Pengilly, MN 10 10 11
Race Results Race: 3
Printed: 04:54 pm
Open A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 625 kaw 2833600 Austin M. Kienast Watertown, SD 1 1 25
2 749 ktm 736034 Gavin D. Kadlec Browerville, MN 2 2 22
3 34 ktm 796676 Daniel Robin Corcoran, MN 3 3 20
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 250 yam 883504 Aaron Blackstone Alexandria, MN 1 1 25
2 898 ktm 2365909 Ryan Fussy Royalton, MN 3 2 22
3 102 yam 1080902 Timothy Rasmusson Grand Rapids, MN 2 3 20
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 742 yam 2088594 Austin Stewart Richfield, MN 2 1 25
2 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Detroit Lakes, MN 5 2 22
3 97 yam 2392662 Jestin Toulouse Becker, MN 4 3 20
4 916 kaw 3300800 Alex Sand Spicer, MN 6 4 18
5 913 yam 535851 Ryan Toulouse Becker, MN 1 DNS 16
6 91 hon 865404 Weston Weets Esko, MN 3 DNS 15
Race Results Race: 4
Printed: 04:54 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 956 hus 2846112 Cooper Abbett Esko, MN 1 1 25
2 735 ktm 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 2 2 22
3 52 hus 2126164 Jett Soltvedt Elk River, MN 3 3 20
4 340 ktm 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 4 4 18
5 813 kaw 3930210 Hudson Webber Duluth, MN 5 5 16
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 135 ktm 2210934 Kaden M. Tabaka Princeton, MN 1 4 25
2 427 ktm 3118636 Blake Gyldenvand Waconia, MN 3 3 22
3 313 ktm 2973467 Tanner Johnson Otsego, MN 2 5 20
4 35 hus 2833829 Brady Karolevitz Braham, MN 6 2 18
5 797 hus 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 9 1 16
6 457 yam 3265260 Nick Lange Monticello, MN 4 6 15
7 699 kaw 2854633 Aydan Odencrans Mora, MN 5 7 14
8 240 ktm 2200710 Logan Schlauderaff Barnesville, MN 7 8 13
9 47 ktm 2194985 Brayan P. Anstine Nowthen, MN 8 9 12
Race Results Race: 5
Printed: 04:54 pm
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 19 ktm 054335 Eric Garvey White Bear Lake, MN 1 1 25
2 105 yam 2671160 Delon Luther Fort Ripley, MN 2 2 22
3 389 suz 696390 John A. Cram East Bethel, MN 3 3 20
+45 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 32 hus 3551333 Brandon Hopkins Webster, WI 1 1 25
2 223 ktm 653220 Greg Aspros Brainerd, MN 2 2 22
3 42 yam 2399921 Mike Nuehring Little Falls, MN 4 3 20
4 576 kaw 1093873 Dave L. Weseman Litchfield, MN 3 4 18
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 696 kaw 582450 Andy Odencrans Mora, MN 1 1 25
+45 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Brook Park, MN 1 1 25
Race Results Race: 6
Printed: 04:54 pm
14-24 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 625 kaw 2833600 Austin M. Kienast Watertown, SD 1 1 25
14-24 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 898 ktm 2365909 Ryan Fussy Royalton, MN 1 1 25
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 57 yam 724032 Spencer Kadlec Brookston, MN 1 1 25
2 749 ktm 736034 Gavin D. Kadlec Browerville, MN 2 2 22
3 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 3 3 20
4 67 yam 215354 Matt Kline Backus, MN 4 4 18
5 34 ktm 796676 Daniel Robin Corcoran, MN 5 5 16
+25 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 102 yam 1080902 Timothy Rasmusson Grand Rapids, MN 1 1 25
125
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 2 2 22
3 73 ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 3 3 20
4 97 yam 2392662 Jestin Toulouse Becker, MN 4 4 18
5 35 ktm 2316770 Beau Carlson Pengilly, MN 5 5 16
Race Results Race: 7
Printed: 04:54 pm
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 735 ktm 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 1 1 25
2 956 hus 2846112 Cooper Abbett Esko, MN 3 2 22
3 52 hus 2126164 Jett Soltvedt Elk River, MN 2 3 20
4 711 ktm 3045134 Hannah Oakes Becker, MN 5 4 18
5 340 ktm 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 4 5 16
Race Results Race: 8
Printed: 04:54 pm
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 335 hus 2233518 Carson Wittman Lakeville, MN 2 2 22
3 511 ktm 2194471 Carl Oakes Becker, MN 3 3 20
4 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 5 4 18
5 717 ktm 2264256 Jaxon Arends East Bethel, MN 4 5 16
6 285 ktm 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 6 6 15
7 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 7 7 14
8 640 ktm 2200712 Micah Schlauderaff Barnesville, MN 9 8 13
9 88 yam 3927583 Ryker Schneider Brainerd, MN 8 9 12
10 104 ktm 2239510 Cole Sutherland Oak Grove, MN 10 10 11
11 101 ktm 3550186 Wyatt Petersen Baltic, SD 11 11 10
12 153 kaw 3941379 Cameron Olson Clear Lake, MN 12 12 9
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 699 hus 2854633 Aydan Odencrans Mora, MN 1 1 25
2 240 ktm 2200710 Logan Schlauderaff Barnesville, MN 2 2 22
3 540 ktm 2200711 Morgan Schlauderaff Barnesville, MN 3 3 20
4 134 ktm 2200776 Karsen M. Tabaka Princeton, MN 4 4 18
Race Results Race: 9
Printed: 04:54 pm
Super Sr. +50
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 653220 Greg Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 389 suz 696390 John A. Cram East Bethel, MN 2 2 22
3 817 hon 482918 Jeff Ryder Thunder Bay, ON 3 3 20
+60
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 1 1 25
2 753 yam 901585 Keith W. Buss Norcross, MN 2 2 22
Race Results Race: 10
Printed: 04:54 pm
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 742 yam 2088594 Austin Stewart Richfield, MN 3 1 25
2 149 yam 0823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 2 3 22
3 536 yam 2177978 Grady Johnson Maple Lake, MN 4 2 20
4 359 yam 2262447 Daniel Trainor Maple Grove, MN 5 4 18
5 449 yam 775662 Andrew Van Heel Avon, MN 1 DNS 16
+25 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 418 yam 3550777 Blake Maul Mora, MN 1 1 25
2 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Detroit Lakes, MN 2 2 22
3 312 yam 730068 Joey Combs Pengilly, MN 3 3 20
4 437 hon 2177837 Devan Christianson Wadena, MN 4 4 18
5 318 ktm 3693345 Josh Ugrich Grand Rapids, MN 5 5 16
6 177 hus 3551332 Nick Spafford Webster, WI 7 6 15
7 122 yam 2399918 Tyler Hecht Clearwater, MN 6 8 14
8 887 ktm 1103167 John Breiten Feldt Isanti, MN 8 7 13
Race Results Race: 11
Printed: 04:54 pm
50cc oil 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 97 ktm 3384811 Bodey Blomdahl Hermantown, MN 1 1 25
2 7 ktm 2399959 Eli Hanneken Pierz, MN 2 2 22
50cc Shift/Shaft 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 16 cob 3551334 Brantley Spafford Webster, WI 1 1 25
2 8 yam 2400078 Greyson Hanneken Pierz, MN 2 2 22
3 334 hon 2358474 Logan Wittman Lakeville, MN 3 3 20
4 75 yam 2382507 Wayne Beach North Branch, MN 4 4 18
DNS 97 yam 2392638 Jayten Toulouse Becker, MN DNS DNS
Race Results Race: 12
Printed: 04:54 pm
Girls Jr. 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 240 ktm 2200710 Logan Schlauderaff Barnesville, MN 1 1 25
2 540 hus 2200711 Morgan Schlauderaff Barnesville, MN 2 2 22
3 14 hon 3925832 Payten Roberts Floodwood, MN 3 3 20
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 335 hus 2233518 Carson Wittman Lakeville, MN 2 2 22
3 511 ktm 2194471 Carl Oakes Becker, MN 3 3 20
4 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 4 4 18
5 285 ktm 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 5 5 16
6 88 yam 3927583 Ryker Schneider Brainerd, MN 6 6 15
7 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 9 7 14
8 640 ktm 2200712 Micah Schlauderaff Barnesville, MN 8 8 13
9 104 ktm 2239510 Cole Sutherland Oak Grove, MN 7 9 12
10 153 kaw 3941379 Cameron Olson Clear Lake, MN 11 10 11
11 101 ktm 3550186 Wyatt Petersen Baltic, SD 10 11 10
DNS 333 cob 2273203 Calum Fisher Plymouth, MN DNS DNS
Race Results Race: 13
Printed: 04:54 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 1 1 25
2 67 yam 215354 Matt Kline Backus, MN 2 2 22
3 124 ktm 0931897 Kyle E. Savelkoul St. Martin, MN 3 3 20
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 74 yam 0327233 Kerry Anstine Nowthen, MN 2 1 25
2 418 yam 3550777 Blake Maul Mora, MN 1 2 22
3 887 ktm 1103167 John Breiten Feldt Isanti, MN 3 DNS 20
DNF 913 yam 535851 Ryan Toulouse Becker, MN DNF DNS
Race Results Race: 14
Printed: 04:54 pm
250 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 625 kaw 2833600 Austin M. Kienast Watertown, SD 1 1 25
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 205 yam 3330984 Sam G. Haas Zimmerman, MN 1 1 25
2 149 yam 0823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 2 2 22
3 140 ktm 3573864 Isaac Schlauderaff Barnesville, MN 5 3 20
4 536 yam 2177978 Grady Johnson Maple Lake, MN 4 5 18
5 916 kaw 3300800 Alex Sand Spicer, MN 8 4 16
6 359 yam 2262447 Daniel Trainor Maple Grove, MN 6 6 15
7 742 yam 2088594 Austin Stewart Richfield, MN 3 9 14
8 55 ktm 3861279 Brenna Dolney St Francis, MN 9 7 13
9 69 hon 2399917 Sam Maddy Pengilly, MN 10 8 12
10 122 yam 2399918 Tyler Hecht Clearwater, MN 7 DNS 11
11 449 yam 775662 Andrew Van Heel Avon, MN 11 DNS 10
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 250 yam 883504 Aaron Blackstone Alexandria, MN 2 2 22
3 297 ktm 683965 Jacqueline Riess Eden Prairie, MN 3 3 20
Race Results Race: 15
Printed: 04:54 pm
50 Open 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 717 ktm 2264256 Jaxon Arends East Bethel, MN 1 1 25
2 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 2 2 22
3 799 ktm 2325302 Connor Sutherland Oak Grove, MN 4 3 20
4 39 ktm 3926323 Henry Shelstad New Brighton, MN 3 4 18
5 418 ktm 3658632 Brantly Maul Mora, MN 5 5 16
6 98 cob 3528123 Josie Combs Pengilly, MN 6 6 15
7 415 cob 2399955 Bristol Webber Duluth, MN 7 7 14
Race Results Race: 16
Printed: 04:54 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 797 hus 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 1 1 25
2 35 hus 2833829 Brady Karolevitz Braham, MN 2 2 22
3 313 ktm 2973467 Tanner Johnson Otsego, MN 4 3 20
4 135 ktm 2210934 Kaden M. Tabaka Princeton, MN 3 4 18
5 427 ktm 3118636 Blake Gyldenvand Waconia, MN 5 5 16
6 813 kaw 3930210 Hudson Webber Duluth, MN 6 6 15
Girls Sr. 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 711 ktm 3045134 Hannah Oakes Becker, MN 1 1 25
2 340 ktm 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 2 2 22
Race Results Race: 17
Printed: 04:54 pm
50cc multi-speed
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 99 cob 3539357 Abel Ugrich Grand Rapids, MN 3 1 25
2 16 cob 3551334 Brantley Spafford Webster, WI 2 2 22
3 124 cob 3338801 Drake Savelkoul St Martin, MN 1 4 20
4 7 yam 2400078 Greyson Hanneken Pierz, MN 4 3 18
5 8 ktm 2399959 Eli Hanneken Pierz, MN 5 5 16
6 75 yam 2382507 Wayne Beach North Branch, MN 6 6 15
Race Results Race: 18
Printed: 04:54 pm
Schoolboy 2 12-17
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 205 yam 3330984 Sam G. Haas Zimmerman, MN 1 1 25
2 35 ktm 2316770 Beau Carlson Pengilly, MN 2 2 22
3 69 hon 2399917 Sam Maddy Pengilly, MN 3 3 20
Schoolboy 1 12-17
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 3 2 22
3 73 ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 2 3 20
4 97 yam 2392662 Jestin Toulouse Becker, MN 4 4 18
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com