Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 1 MotoCity Friday Night Series
04/16/2021
Race Results Race: 1
Printed: 10:21 pm
Quad 50 Rec 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 625 suz Kenzie Pekarek Foley, MN 1 2 25
2 13 pls Kolton Koenig St Augusta, MN 3 1 22
3 555 yam Rylee Achman Rice, MN 2 4 20
4 838 pls Mckenna Harren Clear Lake, MN 7 3 18
5 126 pls Madilynn Hilmerson Little Falls, MN 6 5 16
6 213 pls Nolan Job Albany, MN 5 6 15
7 999 pls Colton Rakow Little Falls, MN 4 7 14
8 20 pls Kole Marquardt Clear Lake, MN 8 8 13
Race Results Race: 2
Printed: 10:21 pm
80 Open 10-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 728 ktm 2399914 Tucker O'brien Brainerd, MN 1 1 25
2 340 ktm 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 3 2 22
3 323 kaw 2365896 Caiden Pflipsen Melrose, MN 2 3 20
4 88 yam 3927583 Ryker Schneider Brainerd, MN 4 5 18
5 x hus 5014203 Carter Drechsel Coon Rapids, MN 6 6 16
6 319 ktm 5008639 Thomas Niggeler Brainerd, MN 7 7 15
7 515 hus 3156661 Trenton Hilmerson Little Falls, MN 5 9 14
8 240 ktm 2200710 Logan Schlauderaff Barnesville, MN 11 4 13
9 10 suz 2447411 Collin Hawkinson Pillager, MN 9 8 12
10 14 kaw 3925832 Payten Roberts Floodwood, MN 10 10 11
11 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 8 12 10
12 47 kaw Simon Boeckman St Joseph, MN DNS 11 9
Race Results Race: 3
Printed: 10:21 pm
125 Only 12+ Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 22 hus 2122037 Gabe Gerhardt St Augusta, MN 1 1 25
2 376 yam 2022109 Matix Schmidt Kimball, MN 3 2 22
3 162 ktm 3143687 Carter Mertens St Cloud, MN 2 3 20
4 35 yam 2316767 Beau Carlson Pengilly, MN 5 4 18
5 180 kaw 0000001 Michael Stredelman Foley, MN 6 5 16
6 808 kaw 2231547 Robert Vaughan Clearwater, MN 4 7 15
7 89 yam 2419873 Dane Ballou Little Falls, MN 7 6 14
8 29 yam 2177879 Talan Goble Baxter, MN 9 8 13
9 307 ktm 3657970 Braden Stewart Walker, MN 8 10 12
10 42 yam Logan Wenning Albany, MN 11 9 11
11 816 ktm Landen Ostendorf Rice, MN 10 11 10
Race Results Race: 4
Printed: 10:21 pm
50cc Oil 4-8 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 56 ktm 3704505 Braxton Johnson Cannon Falls, MN 1 1 25
2 367 ktm Kyston Fahrenbruck Delano, MN 4 2 22
3 755 ktm 5016992 Milo Juliar Faribault, MN 2 4 20
4 18p yam 2419788 Otto Rienke Brainerd, MN 6 3 18
5 610 ktm 5008643 Reid Niggeler Brainerd, MN 3 6 16
6 56x yam 5029093 Sawyer Johnson Cannon Falls, MN 5 7 15
7 13 yam Kolton Koenig St Augusta, MN 9 5 14
8 805 yam Rylan Woltheizen Pierz, MN 8 8 13
9 34 ktm Cruz Hilmerson Little Falls, MN 7 12 12
10 18 ktm Landon Funt Pierz, MN 10 10 11
11 213 ktm Leighton Frericks Grove City, MN 13 9 10
12 11 yam 2419824 Huxson Schmidt Eden Valley, MN 12 11 9
13 606 ktm Faylin Bromenschenkel Ramsey, MN 11 13 8
14 421 yam Stella Popp Pierz, MN 15 14 7
15 103 yam 3043519 Hudson Dietman Southhaven, MN 16 15 6
16 251 ktm Eli Dockendorf Watkins, MN 14 DNS 5
Race Results Race: 5
Printed: 10:21 pm
65cc 7-9 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 357 ktm 3311375 Jackson Althoff Randolph, MN 1 1 25
2 430 ktm Jacob Prins Otsego, MN 3 2 22
3 561 ktm 3861342 Braiden Swedeen Cambridge, MN 2 4 20
4 322 yam 2365888 Aliya Troop Cohasset, MN 5 5 18
5 697 ktm 2418475 Bryson Dietman South Haven, MN 4 7 16
6 216 ktm 3914073 Easton Blank Pequot Lakes, MN 6 6 15
7 443 ktm 5019986 Mason Weller Becker, MN 11 3 14
8 898 kaw Peyton Athmann Freeport, MN 7 9 13
9 065 ktm Dalton Hartfiel Big Lake, MN 10 8 12
10 111 kaw Kamden Gallus St Stephen, MN 9 10 11
11 x cob 5016463 Addison Boie Elk River, MN 8 11 10
Race Results Race: 6
Printed: 10:21 pm
65cc 10-11 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 107 yam 2306524 Karson Schmidt Kimball, MN 2 2 22
3 640 ktm 2200712 Micah Schlauderaff Barnesville, MN 3 3 20
4 71x yam Adam Musenbrock Ramsey, MN 4 4 18
5 155 hus Finnegan Bromenschenkel Ramsey, MN 5 5 16
6 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 6 6 15
7 446 ktm William Bune Ramsey, MN 7 7 14
8 74 kaw Landon White Kimball, MN 9 8 13
9 384 kaw Josiah Eller Pillager, MN 8 9 12
10 193 kaw Gauge Wertz Loretto, MN 10 10 11
Race Results Race: 7
Printed: 10:21 pm
Quad 90cc Rec 6-11-Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 13 pls Kolton Koenig St Augusta, MN 1 1 25
2 7 can Otto Moyer Watkins, MN 4 2 22
3 121 cat Kenzie Marquardt Clear Lake, MN 3 4 20
4 703 pls Charlie Bune Ramsey, MN 2 5 18
5 223 yam Ashlynn Pflipsen Melrose, MN 5 3 16
Quad 90cc Open 6-15-Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 8 yam 2382526 Brady Hedburg Rice, MN 1 1 25
Race Results Race: 8
Printed: 10:21 pm
15-29
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 1 1 25
2 471 yam 1050120 Mitchel Moore St Cloud, MN 2 2 22
3 51 kaw 2082948 Michael Bednarek Little Falls, MN 4 3 20
4 32 yam 683978 Wyatt Jacobs Pillager, MN 3 4 18
Vet +30
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 71 hon 3929306 Ryan Martin Faribault, MN 1 1 25
2 34 kaw Brad Hilmerson Little Falls, MN 3 2 22
3 47 hon 5016426 Kyle Boie Elk River, MN 2 4 20
4 588 suz 811128 Christopher Janzig St Michael, MN 6 3 18
5 719 yam Josh Black St Joseph, MN 5 5 16
6 82 ktm 3913968 Ryan Blank Pequot Lakes, MN 4 7 15
7 28 kaw 2231536 Andy Mueller Long Prairie, MN 8 6 14
8 90 yam 5037464 Kyle Schloesser Side Lake, MN 7 8 13
9 312 yam 329570 Joe Combs Pengilly, MN 9 9 12
Race Results Race: 9
Printed: 10:21 pm
Quad Open 16+
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 187 hon Ethan Thomsen Pillager, MN 1 1 25
2 15 hon Logan Reed Fort Ripley, MN 5 4 22
3 50 hon Alex Nielsen Royalton, MN 8 2 20
4 20 yam Kyle Meives Foley, MN 4 6 18
5 07 hon Tanner Kruchten Pillager, MN 3 10 16
6 126 hon Brady Pekarek Foley, MN 2 11 15
7 136 unk Landon Carlson Pillager, MN 11 3 14
8 54 yam Jim Meyer Sebeka, MN 6 8 13
9 36x hon 3320753 Alex Wager Foley, MN 10 5 12
10 615 hon Conner Bellefeuille Royalton, MN 9 7 11
11 36 hon 2365914 Riley Valiant Eden Valley, MN 7 9 10
Race Results Race: 10
Printed: 10:21 pm
Quad 50cc Semi Stock4-8-Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 42 drr Gaven Roberts Floodwood, MN 1 1 25
2 825 drr Tyler Mueller Long Prairie, MN 2 2 22
3 52 drr Melanie Funt Pierz, MN 3 3 20
DNF 10 apx 3562734 Ethan Strang Foley, MN DNF DNF
Race Results Race: 11
Printed: 10:21 pm
50cc Chain 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 225 cob 3551952 Gaige Bauer Cold Spring, MN 5 1 25
2 103 ktm 2392019 Tucker Weets Evansville, MN 2 4 22
3 767 ktm 2399959 Eli Hanneken Pierz, MN 4 3 20
4 443 cob 5019986 Mason Weller Becker, MN 1 7 18
5 62 cob 5016463 Addison Boie Elk River, MN 8 2 16
6 913 cob Tayden Frericks Grove City, MN 6 5 15
7 401 ktm 2400078 Greyson Hanneken Pierz, MN 9 6 14
8 730 cob William Prins Otsego, MN 7 9 13
9 35 ktm Cooper Foss Royalton, MN 14 8 12
10 755 ktm 5016992 Milo Juliar Faribault, MN 12 11 11
11 81 ktm Finley Black St Joseph, MN 11 12 10
12 107 hus Fiora Bromenschenkel Ramsey, MN 10 13 9
13 543 cob 2382497 Keelan Weller Becker, MN 3 DNF 8
14 131 ktm Kolton Koenig St Augusta, MN 15 10 7
15 500 ktm Emry Anderson St Joseph, MN 18 14 6
16 270 ktm Josie Hartfiel Big Lake, MN 16 16 5
17 799 ktm Travis Marquardt Clear Lake, MN 19 15 4
18 233 cob 2400057 Alivia Troop Cohasset, MN 17 17 3
19 409 ktm Tate Fridgen Zimmerman, MN 13 DNS 2
20 34 hus Blakely Hilmerson Little Falls, MN 20 DNS 1
Race Results Race: 12
Printed: 10:21 pm
Lites B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 1 1 25
2 22 hus 2122037 Gabe Gerhardt St Augusta, MN 2 2 22
Lites C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 742 yam Kaden Fruth St Augusta, MN 3 1 25
2 727 kaw Zac Copa Little Falls, MN 1 3 22
3 530 yam 2419787 Eli Epling Swanville, MN 4 2 20
4 x ktm Jacob Peterschick Little Falls, MN 2 4 18
5 78 ktm Isaac Venske Randall, MN 7 5 16
6 89 yam 2419873 Dane Ballou Little Falls, MN 6 6 15
7 29 yam 2177879 Talan Goble Baxter, MN 5 7 14
8 27 unk Corey Mehrwerth 9 9 13
9 72 yam 5016585 Aaron Golden Rice, MN 8 10 12
10 816 ktm Landen Ostendorf Rice, MN 11 8 11
11 725 kaw 2447260 Hunter Carlson Staples, MN 10 11 10
12 726 hon 2447385 Marqiell Adams Pillager, MN DNS 12 9
DNS 944 hon 2400056 Aubrey Troop Cohasset, MN DNS DNS
Race Results Race: 13
Printed: 10:21 pm
Quad Sport Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 44 unk Paul Nieman Little Falls, MN 1 1 25
2 301 unk 2365912 Gage Fuller East Gull Lake, MN 2 2 22
3 926 yam Wesly Pearcy Long Prairie, MN 4 3 20
4 05 yam Landon Achman Rockville, MN 3 4 18
5 7 hon Lindsey Hawkinson Pillager, MN 5 6 16
6 147 unk Austin Carlson Pillager, MN DNF 5 15
Race Results Race: 14
Printed: 10:21 pm
Quad 90 CVT Open 6-15-Fri
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 425 drr Jace Pekarek Foley, MN 3 1 25
2 99 apx Emmett Olsen Brainerd, MN 2 3 22
3 199 drr Gavin Coyer Rice, MN 1 4 20
4 287 drr Matthew Taves Detroit Lakes, MN 4 2 18
DNS 77 drr 2365902 Karter Brigmon Little Falls, MN DNS DNS
Race Results Race: 15
Printed: 10:21 pm
85cc 12-15 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 728 ktm 2399914 Tucker O'brien Brainerd, MN 2 1 25
2 323 kaw 2365896 Caiden Pflipsen Melrose, MN 1 2 22
3 515 hus 3156661 Trenton Hilmerson Little Falls, MN 3 3 20
4 47 kaw Simon Boeckman St Joseph, MN 5 4 18
5 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 4 5 16
6 10 suz 2447411 Collin Hawkinson Pillager, MN 6 6 15
7 666 yam Aubri Senn Royalton, MN 7 7 14
Race Results Race: 16
Printed: 10:21 pm
85cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 88 yam 3927583 Ryker Schneider Brainerd, MN 2 2 22
3 357 ktm 3311375 Jackson Althoff Randolph, MN 3 5 20
4 x hus 5014203 Carter Drechsel Coon Rapids, MN 5 4 18
5 319 ktm 5008639 Thomas Niggeler Brainerd, MN 4 6 16
6 71x yam Adam Musenbrock Ramsey, MN 6 7 15
7 415 ktm 3861341 Carson Swedeen Cambridge, MN 11 3 14
8 155 hus Finnegan Bromenschenkel Ramsey, MN 7 8 13
9 14 kaw 3925832 Payten Roberts Floodwood, MN 8 10 12
10 45 ktm Kashton Black St Joseph, MN 10 9 11
11 446 ktm William Bune Ramsey, MN 9 11 10
12 8 yam 2382526 Brady Hedburg Rice, MN 12 12 9
Race Results Race: 17
Printed: 10:21 pm
Open A Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 71 hon 3929306 Ryan Martin Faribault, MN 1 1 25
2 113 kaw 1080706 Domenic D. Hegman Rogers, MN 2 2 22
3 51 kaw 2082948 Michael Bednarek Little Falls, MN 4 3 20
4 34 kaw Brad Hilmerson Little Falls, MN 3 4 18
Open B Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 1 1 25
2 471 yam 1050120 Mitchel Moore St Cloud, MN 2 2 22
3 22 hus 2122037 Gabe Gerhardt St Augusta, MN 3 3 20
4 588 suz 811128 Christopher Janzig St Michael, MN 4 4 18
Race Results Race: 18
Printed: 10:21 pm
Open C Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 742 yam Kaden Fruth St Augusta, MN 2 1 25
2 727 kaw Zac Copa Little Falls, MN 1 2 22
3 808 kaw 2231547 Robert Vaughan Clearwater, MN 4 3 20
4 x ktm Jacob Peterschick Little Falls, MN 3 4 18
5 180 kaw 0000001 Michael Stredelman Foley, MN 6 6 16
6 78 ktm Isaac Venske Randall, MN 8 5 15
7 307 ktm 3657970 Braden Stewart Walker, MN 7 7 14
8 725 kaw 2447260 Hunter Carlson Staples, MN 9 8 13
9 27 unk Corey Mehrwerth 5 DNF 12
10 726 hon 2447385 Marqiell Adams Pillager, MN 10 DNS 11
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com