Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 1 Central MN MX Series 2017
10/16/2016
Race Results Race: 1
Printed: 06:37 pm
Schoolboy 1 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 152 ktm 901419 Curtis Biorn Anoka, MN 1 1 25
2 114 yam 2812765 Simon Briggs Bemidji, MN 2 2 22
3 224 ktm 2231786 Tyler Westring Ramsey, MN 3 3 20
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 225 ktm 1079050 Drew Nelson Rogers, MN 1 1 25
Race Results Race: 2
Printed: 06:37 pm
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 23 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 184 ktm 2019573 Carter Reece East Gull Lake, MN 3 2 22
3 101 hon 1102697 Daniel Revering Fergus Falls, MN 2 3 20
4 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 4 4 18
5 234 suz 2274955 Taylor Hill Pillager, MN 5 5 16
DNF 32 kaw 683978 Wyatt Jacobs Brainerd, MN DNF DNS
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 442 hon 3155362 Kyle Oftedahl Hanley Falls, MN 1 1 25
2 727 kaw 1018904 Bryon Setzeffandt Bird Island, MN 3 2 22
3 149 yam 823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 4 3 20
4 187 hon 2274928 Charles Revering Fergus Falls, MN 6 4 18
5 315 hon 3271348 Kody Beck Sacred Heart, MN 5 5 16
6 168 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 7 6 15
7 126 yam 2274956 Joe Polansky Brainerd, MN 2 DNF 14
Race Results Race: 3
Printed: 06:37 pm
Super Sr. +50
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 1 1 25
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 3 2 22
3 366 yam 565932 Steve Tate Lake Park, MN 2 3 20
4 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 4 4 18
5 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 5 5 16
Vintage
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 78 yam 1050120 Mitchel Moore St Cloud, MN 1 1 25
2 1 suz 977571 Mark Moore St Cloud, MN 2 2 22
3 12 suz 691121 Buddy Rudy Holdingford, MN 3 3 20
Race Results Race: 4
Printed: 06:37 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 26 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 363 ktm 2722691 Braden Long New London, MN 2 2 22
3 22 kaw 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 3 3 20
4 956 kaw 2846112 Cooper Abbelt Esko, MN 5 4 18
5 x yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 4 5 16
6 132 kaw 2214214 Sawyer Niewind Grand Rapids, MN 6 6 15
7 48 suz 2231780 Hayden Anstine Nowthen, MN 7 7 14
Race Results Race: 5
Printed: 06:37 pm
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 57 yam 724032 Spencer Kadlec Browerville, MN 2 1 25
2 67 yam 215354 Matt Kline Pequot Lakes, MN 1 2 22
3 96 yam 834278 Cody Martin Bismarck, ND 3 3 20
+25 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 375 yam 696403 Marcus Evenson Pequot Lake, MN 1 1 25
+35 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 525 yam 2177831 Brian Bohlman Osakis, MN 1 1 25
Race Results Race: 6
Printed: 06:37 pm
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 5 ktm 2833829 Brady Karolevitz Cambridge, MN 1 1 25
2 115 ktm 2188859 Spencer Briggs Bemidji, MN 2 2 22
3 999 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 5 3 20
4 135 ktm 2210934 Kaden Tabaka Princeton, MN 3 5 18
5 363 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 6 4 16
6 108 ktm 2274954 Levi Schramm Hutchinson, MN 4 7 15
7 457 kaw 3265260 Nick Lange Monticello, MN 7 6 14
8 47 ktm 2194985 Brayan Anstine Nowthen, MN 9 8 13
9 29 kaw 2274953 Aiden Schake Erhard, MN 10 9 12
10 293 yam 2274916 Isaac Van Horn Wendell, MN 8 DNF 11
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 1 1 25
2 593 ktm 2843398 Hudson Romfo Clear Lake, MN 2 2 22
Race Results Race: 7
Printed: 06:37 pm
125
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 152 ktm 901419 Curtis Biorn Anoka, MN 1 1 25
2 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 3 3 22
3 995 yam 2816995 Garrett Montgomery Bloomington, MN DNF 2 20
4 114 yam 2812765 Simon Briggs Bemidji, MN 2 DNS 18
Women
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 16 yam 2801115 Samantha Laderer Darwin, MN 1 1 25
2 58 yam 2978287 Alyssa Storlie Deer River, MN 3 2 22
3 817 hon 1105057 Danyel Nelson Rogers, MN 2 3 20
Race Results Race: 8
Printed: 06:37 pm
Sr. (+40) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 372 yam 456676 Jason Johnson Hunter, ND 2 1 25
2 176 yam 608040 Cory Ramsey 1 2 22
3 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 3 3 20
Sr. (+40) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 366 yam 565932 Steve Tate Lake Park, MN 2 1 25
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 1 2 22
3 293 yam 232359 Mike Van Horn Wendell, MN 3 3 20
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 171 yam 3277664 Mike Jenson Deephaven, MN 1 1 25
2 500 suz 712265 Brian Albers Montevideo, MN 2 2 22
3 817 yam 3045262 Mike Hicks Fargo, ND 3 3 20
+55
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 1 1 25
2 153f yam 2908136 Paul Olson Moorhead, MN 2 2 22
3 753 yam 901585 Keith Buss Norcross, MN 3 3 20
4 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 4 4 18
Race Results Race: 9
Printed: 06:37 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 225 ktm 1079050 Drew Nelson Rogers, MN 1 1 25
2 224 ktm 2231786 Tyler Westring Ramsey, MN 3 2 22
3 132 kaw 2214214 Sawyer Niewind Grand Rapids, MN 2 3 20
4 48 suz 2231780 Hayden Anstine Nowthen, MN 4 4 18
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 26 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 363 ktm 2722691 Braden Long New London, MN 2 2 22
3 956 kaw 2846112 Cooper Abbelt Esko, MN 3 3 20
4 22 kaw 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 4 4 18
5 23 kaw 2162680 Dustin White Brownton, MN 6 5 16
6 735 kaw 2262425 Zach Crider Staples, MN 5 6 15
Race Results Race: 10
Printed: 06:37 pm
Schoolboy 2
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 352 yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 1 25
14-24 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 46 kaw 2115753 Harris Huizenga Menoken, ND 1 1 25
14-24 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 23 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 184 ktm 2019573 Carter Reece East Gull Lake, MN 2 2 22
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 5 suz 471369 Alexander Ives Chisago City, MN 1 1 25
2 771 yam 1087745 Jon Evenson Ii Moose Lake, MN 2 2 22
3 149 yam 823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 3 3 20
4 107 hon 2274931 Joseph Adamson Cannon Falls, MN 4 DNS 18
5 696 hon 3155736 Taylor Skelton Clear Lake, MN 5 DNS 16
Race Results Race: 11
Printed: 06:37 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 9 hon 2232484 Michael Stumne Pine City, MN 1 1 25
2 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 2 2 22
Vet (+30) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 476 hon 422933 Macy Fridgen Elk River, MN 1 1 25
2 379 suz 691121 Buddy Rudy Holdingford, MN 2 2 22
3 293 yam 232359 Mike Van Horn Wendell, MN 3 3 20
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 414 ktm 2510989 Aaron Leininger Rothsay, MN 1 1 25
Race Results Race: 12
Printed: 06:37 pm
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 5 ktm 2833829 Brady Karolevitz Cambridge, MN 1 1 25
2 x ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 2 2 22
3 999 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 4 4 20
4 115 ktm 2188859 Spencer Briggs Bemidji, MN 8 3 18
5 363 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 5 6 16
6 593 ktm 2843398 Hudson Romfo Clear Lake, MN 3 8 15
7 108 ktm 2274954 Levi Schramm Hutchinson, MN 7 5 14
8 23 kaw 2162680 Dustin White Brownton, MN 6 7 13
9 457 kaw 3265260 Nick Lange Monticello, MN 9 9 12
10 47 ktm 2194985 Brayan Anstine Nowthen, MN 10 10 11
11 293 yam 2274916 Isaac Van Horn Wendell, MN 11 DNF 10
Race Results Race: 13
Printed: 06:37 pm
250 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 46 kaw 2115753 Harris Huizenga Menoken, ND 1 1 25
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 352 yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 1 25
2 442 hon 3155362 Kyle Oftedahl Hanley Falls, MN 2 3 22
3 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 5 2 20
4 727 kaw 1018904 Bryon Setzeffandt Bird Island, MN 4 4 18
5 315 hon 3271348 Kody Beck Sacred Heart, MN 6 5 16
6 940 suz 269205 Donavon Albers Montevideo, MN 8 6 15
7 78 yam 1050120 Mitchel Moore St Cloud, MN 3 DNF 14
8 171 yam 2816995 Garrett Montgomery Bloomington, MN 7 DNF 13
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 23 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 294 kaw 666128 Austin Pogreba Cushing, MN 2 2 22
3 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 3 3 20
Race Results Race: 14
Printed: 06:37 pm
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 372 yam 456676 Jason Johnson Hunter, ND 1 1 25
2 176 yam 608040 Cory Ramsey 2 2 22
3 9 hon 2232484 Michael Stumne Pine City, MN 3 4 20
4 525 yam 2177831 Brian Bohlman Osakis, MN 5 3 18
5 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 4 5 16
+45 B/C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 96 yam 2671160 Delon Luther Fort Ripley, MN 1 1 25
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 2 2 22
3 753 yam 901585 Keith Buss Norcross, MN 3 3 20
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 299 hon 682908 Jesse Schake Erhand, MN 1 1 25
+35 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 171 yam 3277664 Mike Jenson Deephaven, MN 1 1 25
2 500 suz 712265 Brian Albers Montevideo, MN 2 2 22
Race Results Race: 15
Printed: 06:37 pm
50cc 4-6 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 143 ktm 2231517 Masen Jedlicki Rush City, MN 2 2 22
50cc 7-8 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 135 ktm 2210934 Kaden Tabaka Princeton, MN 1 1 25
2 753 ktm 2210958 Ashton Thomas Wheaton, MN 2 2 22
3 5 ktm 2213563 Kahler Omann Buffalo, MN 3 4 20
4 233 ktm 2274922 Lincoln Nielsen Litchfield, MN 5 3 18
5 272 ktm 2218355 Tucker Johnson Hunter, ND 4 5 16
6 135x ktm 2200776 Karsen Tabaka Princeton, MN 6 6 15
7 228 ktm 2274952 Preston Myers Moorhead, MN 7 7 14
Race Results Race: 16
Printed: 06:37 pm
50cc oil 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 745 ktm 2262430 Gunner Burke Hendrum, MN 1 1 25
2 7 hon 2274923 Emmitt Nielsen Litchfield, MN 2 2 22
DNS 245 yam 3282247 Noah Mickelson Backus, MN DNS DNS
Race Results Race: 17
Printed: 06:37 pm
50 Open 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 753 ktm 2210958 Ashton Thomas Wheaton, MN 2 2 22
3 5 ktm 2213563 Kahler Omann Buffalo, MN 3 3 20
4 233 ktm 2274922 Lincoln Nielsen Litchfield, MN 4 4 18
5 272 ktm 2218355 Tucker Johnson Hunter, ND 6 5 16
6 135x ktm 2200776 Karsen Tabaka Princeton, MN 5 6 15
7 228 ktm 2274952 Preston Myers Moorhead, MN 7 7 14
Race Results Race: 18
Printed: 06:37 pm
50cc multi-speed
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 143 ktm 2231517 Masen Jedlicki Rush City, MN 1 1 25
2 745 ktm 2262430 Gunner Burke Hendrum, MN 2 2 22
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com