Motocity Raceway Page 1 of 1
MotoCity Friday Night
05/13/2022
Race Results Race: 1
Printed: 08:39 pm
80 Open 10-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 566 ktm 2724877 Thomas Hanson Chisago City, MN 1 1 25
2 319 ktm 5008639 Thomas Niggeler Brainerd, MN 3 2 22
3 85 ktm 2189007 Mac Nornberg Pequot Lakes, MN 2 3 20
4 88 yam 3927583 Ryker Schneider Pine River, MN 4 4 18
5 722 ktm 2392561 Max Sweet Nowthen, MN 5 5 16
6 71x yam 5047870 Adam Musenbrock Ramsey, MN 6 7 15
7 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 10 6 14
8 64 ktm 5045437 Zeppelin Thull Pequot Lakes, MN 8 8 13
9 446 yam 5016566 Blake Bune Ramsey, MN 7 9 12
10 274 gas 5052619 Landon White Kimball, MN 9 11 11
11 256 yam Cal Van Iseghem Big Lake, MN 11 10 10
Race Results Race: 2
Printed: 08:39 pm
Quad 50 Rec 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 100 pls Gaburik Geyen Maple Lake, MN 5 1 25
2 555 yam Rylee Achman Rice, MN 4 2 22
3 107 yam Drew Gilbertson Atwater, MN 3 4 20
4 22 pls Blake Degier Nelson, MN 2 6 18
5 57 pls Ryker Merten Royalton, MN 7 3 16
6 112 yam Harvey Gilbertson Atwater, MN 8 5 15
7 213 pls Nolan Job Albany, MN 6 7 14
8 209 yam Layla Popp Pierz, MN 10 8 13
9 3 pls Emmery Vargo Pequot Lakes, MN 9 10 12
10 06 yam Autumn Guggenberger Rockville, MN 12 9 11
11 999 pls Colton Rakow Little Falls, MN 1 DNF 10
12 34x kym Eli Holsapple Pillager, MN 11 11 9
Race Results Race: 3
Printed: 08:39 pm
15-29
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 1 1 25
2 538 hon 1098141 Reuben Jacobs Fargo, ND 4 2 22
3 530 yam 2419787 Eli Epling Swanville, MN 3 3 20
4 513 ktm 2177879 Talan Goble Baxter, MN 5 4 18
5 525 yam Brandon Kurowski Pierz, MN 6 5 16
6 32 yam 683978 Wyatt Jacobs Pillager, MN 2 DNS 15
Race Results Race: 4
Printed: 08:39 pm
65cc 7-9 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 401 hus 2400078 Greyson Hanneken Pierz, MN 1 1 25
2 430 ktm 5028135 Jacob Prins Otsego, MN 2 2 22
3 898 kaw Peyton Athmann Freeport, MN 3 3 20
4 14 ktm 5063677 Kash Merten West Union, MN 5 4 18
5 117 ktm Lukas Savage Pequot Lakes, MN 4 5 16
6 13 kaw Jase Browen Long Prairie, MN 7 6 15
7 199 ktm Owen Maddox Lester Prairie, MN 6 8 14
8 7 hon Lee Stroffert Foreston, MN 8 7 13
9 368 hon Gabi Kindle Albany, MN 9 9 12
Race Results Race: 5
Printed: 08:39 pm
65cc 10-11 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 1 1 25
2 274 kaw 5052619 Landon White Kimball, MN 2 2 22
3 703 yam 5016567 Charlie Bune Ramsey, MN 4 4 20
4 x ktm 2402808 Tripp Hokanson Ashby, MN 6 3 18
5 216 ktm 3914073 Easton Blank Pequot Lakes, MN 5 5 16
6 120 ktm 2447438 William Rahn White Bear Lake, MN 8 6 15
7 111 kaw Kamden Gallus St Stephen, MN 7 7 14
8 95 yam 3307825 Elijah Anderson Buffalo, MN 3 DNS 13
Race Results Race: 6
Printed: 08:39 pm
Vet +30
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 700 kaw Cody Breitback Brainerd, MN 1 1 25
2 122 ktm 2936378 Jordan Sundeen Fort Ripley, MN 3 2 22
3 28 hon 2231536 Andy Mueller Long Prairie, MN 4 3 20
4 27 hon David Holtan Becker, MN 2 5 18
5 23 kaw 5008739 Preston Hines Brainerd, MN 5 4 16
6 52 ktm Josh Lease Buffalo, MN 6 6 15
Lites B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 22 ktm 2122037 Gabe Gerhardt St Augusta, MN 1 1 25
2 115 ktm Caleb Clark Sauk Rapids, MN 2 2 22
3 856 ktm Garrett Williams Big Lake, MN 3 DNS 20
Race Results Race: 7
Printed: 08:39 pm
50cc Oil 4-8 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 110 ktm Jayce Eastman Pequot Lakes, MN 1 1 25
2 415 hon Aaron Coyer Browerville, MN 3 2 22
3 33 ktm 2419788 Otto Rienke Brainerd, MN 2 3 20
4 5 ktm Luke Rahn White Bear Lake, MN 4 4 18
5 421 ktm Stella Popp Pierz, MN 6 5 16
6 1x yam Spencer Clark Pequot Lakes, MN 5 7 15
7 100 ktm Gaburik Geyen Maple Lake, MN 8 6 14
8 11 yam Nelson Walter Brainerd, MN 7 8 13
9 406 yam Thayer Coyer Browerville, MN 9 10 12
10 1 yam Norah Walter Brainerd, MN DNS 9 11
DNS 15 yam Norah Eastman Pequot Lakes, MN DNS DNS
Race Results Race: 8
Printed: 08:39 pm
Quad 50cc Semi Stock4-8-Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 143 apx Logan Jilek Lester Prairie, MN 3 1 25
2 182 drr 5025078 Landon Funt Pierz, MN 2 2 22
3 13x apx 2418405 Kolton Koenig St Augusta, MN 1 3 20
4 78 drr Keagen Breitbach Brainerd, MN 4 4 18
5 94 drr 2418448 Blake Ellingson Kimball, MN 6 5 16
6 14 apx 3485169 Michael Januscheitis Mora, MN 8 6 15
7 625 drr 5043081 Kenzie Pekarek Foley, MN 9 7 14
8 105 drr Camden Jilek Lester Prairie, MN 7 9 13
9 52 drr 5025077 Melanie Funt Pierz, MN 11 8 12
10 17 drr Keegan Rivard Clearwater, MN 10 10 11
11 107 drr Drew Gilbertson Atwater, MN 5 DNF 10
Race Results Race: 9
Printed: 08:39 pm
125 Only 12+ Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 728 HUQ 2399914 Tucker O'brien Brainerd, MN 2 1 25
2 323 ktm 5045613 Caiden Pflipsen Melrose, MN 1 2 22
3 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 3 3 20
4 42 yam Logan Wenning Albany, MN 4 4 18
5 232 yam Simon Boeckman St Joseph, MN 5 5 16
6 89 yam 5028022 Dane Ballou Little Falls, MN 7 6 15
7 32 ktm 5046205 Everett Patton Fort Ripley, MN 6 8 14
8 524 yam 5081179 Joseph Doucette Brainerd, MN 8 7 13
9 7 ktm 2418491 Lauren Anderson Brainerd, MN 9 9 12
10 212 hon Ethan Kiffmeyer St Cloud, MN 10 10 11
11 9 hon 2444371 Hailey Johnson Motley, MN 11 11 10
Race Results Race: 10
Printed: 08:39 pm
Quad Sport Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 301 unk 2365912 Gage Fuller East Gull Lake, MN 1 1 25
2 888 apx Tate Cronin Brainerd, MN 2 2 22
3 147 unk Austin Carlson Pillager, MN 3 3 20
4 926 yam Wesly Pearcy Long Prairie, MN 5 4 18
5 99 cob Emmett Olsen Brainerd, MN 6 5 16
6 44 hon 2418449 Paul Nieman Little Falls, MN 4 DNF 15
DNS 05 yam Landon Achman Rockville, MN DNS DNS
Race Results Race: 11
Printed: 08:39 pm
50cc Chain 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 767 ktm 2399959 Eli Hanneken Pierz, MN 2 2 25
2 14x COB 5063677 Kash Merten West Union, MN 5 1 22
3 569 hus 2495589 Ben Hanson Chisago City, MN 4 4 20
4 730 cob 5028134 William Prins Otsego, MN 6 3 18
5 814 ktm 5016702 Brody Berglund Elk River, MN 1 8 16
6 103 ktm 2392019 Tucker Weets Evansville, MN 3 7 15
7 131 ktm 2418405 Kolton Koenig St Augusta, MN 8 6 14
8 777 cob 5065213 William Dalton Sauk Centre, MN 10 5 13
9 257 cob Jack Wendolek Hutchinson, MN 7 10 12
10 258 cob Landon Wendolek Hutchinson, MN 11 11 11
11 27 ktm Gus Emerson Nisswa, MN 9 13 10
12 338 ktm 2447415 Bennett Rahn White Bear Lake, MN 15 9 9
13 610 cob 5008643 Reid Niggeler Brainerd, MN 12 12 8
14 81 ktm Finley Black St Joseph, MN 13 14 7
15 7 HUQ Braydin Larson Fort Ripley, MN 14 15 6
16 14 hus Blakely Hilmerson Little Falls, MN 16 16 5
17 34 ktm Cruz Hilmerson Little Falls, MN 17 17 4
18 52 HUQ Titus Lease Buffalo, MN 18 18 3
Race Results Race: 12
Printed: 08:39 pm
85cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 71x yam 5047870 Adam Musenbrock Ramsey, MN 1 1 25
2 430 ktm 5028135 Jacob Prins Otsego, MN 2 2 22
3 95 HUQ 3307825 Elijah Anderson Buffalo, MN 4 3 20
4 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 5 4 18
5 274 gas 5052619 Landon White Kimball, MN 3 7 16
6 711 suz Larson Pritchard Royalton, MN 6 5 15
7 703 yam 5016567 Charlie Bune Ramsey, MN 7 6 14
8 216 ktm 3914073 Easton Blank Pequot Lakes, MN 9 8 13
9 52 ktm Heidi Lease Buffalo, MN 8 9 12
Race Results Race: 13
Printed: 08:39 pm
Lites C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 530 yam 2419787 Eli Epling Swanville, MN 1 2 25
2 584 ktm Jacob Peterschick Little Falls, MN 4 1 22
3 323 ktm 5045613 Caiden Pflipsen Melrose, MN 2 4 20
4 728 HUQ 2399914 Tucker O'brien Brainerd, MN 5 3 18
5 25 ktm Denton Schmidt Swanville, MN 3 7 16
6 727 kaw Zac Copa Little Falls, MN 6 5 15
7 742 yam Kaden Fruth St Augusta, MN 7 6 14
8 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 8 8 13
9 337 KAW 2432511 Connar Maly Meadowlands, MN 9 10 12
10 89 kaw 5028022 Dane Ballou Little Falls, MN 12 9 11
11 232 yam Simon Boeckman St Joseph, MN 11 11 10
12 22 hon 2432515 Landon Drayna Carlos, MN 10 12 9
13 481 kaw 2432524 Emmett Clark Floodwood, MN 13 13 8
14 32 ktm 5046205 Everett Patton Fort Ripley, MN 14 15 7
15 78 ktm Isaac Venske Randall, MN 16 14 6
16 815 kaw Tim Jasken Alexandria, MN 15 17 5
17 303 kaw 5050581 Marquell Adams Pillager, MN 17 16 4
18 35 hon Mason Hohesel Pierz, MN 18 DNF 3
Race Results Race: 14
Printed: 08:39 pm
85cc 12-15 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 85 ktm 2189007 Mac Nornberg Pequot Lakes, MN 2 1 25
2 566 ktm 2724877 Thomas Hanson Chisago City, MN 1 2 22
3 88 yam 3927583 Ryker Schneider Pine River, MN 3 4 20
4 722 hus 2392561 Max Sweet Nowthen, MN 5 3 18
5 319 ktm 5008639 Thomas Niggeler Brainerd, MN 4 5 16
6 45x ktm Kashton Black St Joseph, MN 6 7 15
7 64 ktm 5045437 Zeppelin Thull Pequot Lakes, MN 7 8 14
8 446 yam 5016566 Blake Bune Ramsey, MN 10 6 13
9 384 ktm Josiah Eller Pillager, MN 8 9 12
10 256 yam Cal Van Iseghem Big Lake, MN 9 10 11
11 666 yam Aubri Senn Royalton, MN 12 11 10
12 731 kaw Jackson Deblonk Volga, SD 11 12 9
Race Results Race: 15
Printed: 08:39 pm
Quad 90 CVT Open 8-15-Fri
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 425 drr 5017801 Jace Pekarek Foley, MN 1 1 25
2 29 apx Tyler Mueller Long Prairie, MN 2 2 22
3 70 drr 2365902 Karter Brigmon Little Falls, MN 3 3 20
4 72 drr Thomas Taves Detroit Lakes, MN 4 5 18
5 84 pls 2308879 Ethan Leabch Foley, MN 7 4 16
6 14 apx 3485169 Michael Januscheitis Mora, MN 6 6 15
7 78 drr Keagen Breitbach Brainerd, MN 5 7 14
Race Results Race: 16
Printed: 08:39 pm
Quad Open 16+
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 38 hon 2414676 Isaac Thomsen Pillager, MN 1 1 25
2 119 hon 5016602 Anthony Crist Braham, MN 2 3 22
3 136 hon Landon Carlson Pillager, MN 4 2 20
4 57 hon Tyler Borg Brainerd, MN 3 4 18
5 126 hon 5017799 Brady Pekarek Foley, MN 6 6 16
6 615 yam 5036892 Conner Bellefeuille Royalton, MN 8 5 15
7 115 yam Gavin Coyer Rice, MN 5 8 14
8 626 pls Mitch Olson Foley, MN 7 7 13
DNF 187 hon 5021307 Ethan Thomsen Brainerd, MN DNF DNS
DNF 819 suz Isabelle Herzog Long Prairie, MN DNF DNS
Race Results Race: 17
Printed: 08:39 pm
Quad 90cc Rec 6-11-Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 13 pls 2418405 Kolton Koenig St Augusta, MN 1 1 25
2 711 pls Ryan Malikowski Becker, MN 2 2 22
3 71 pls Aaron Malikowski Becker, MN 3 3 20
4 26 cat Jace Rivard Clearwater, MN 5 4 18
5 10 pls Jackson Lamp Becker, MN 4 6 16
6 223 yam Ashlynn Pflipsen Melrose, MN 6 5 15
7 107 pls Makenna Popp Pierz, MN 8 7 14
8 12 pls Arianna Medenold Pequot Lakes, MN 7 10 13
9 59 pls Braxtyn Gadacz Pierz, MN 10 8 12
10 75 pls Rayna Merten Royalton, MN 9 9 11
11 55 kaw Wyatt Hopper Alexandria, MN 11 11 10
12 64 pls Kamdyn Gadacz Pierz, MN 12 12 9
Race Results Race: 18
Printed: 08:39 pm
Open B Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 22 ktm 2122037 Gabe Gerhardt St Augusta, MN 1 1 25
2 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 2 2 22
3 538 hon 1098141 Reuben Jacobs Fargo, ND 4 3 20
4 115 ktm Caleb Clark Sauk Rapids, MN 5 4 18
5 122 ktm 2936378 Jordan Sundeen Fort Ripley, MN 6 5 16
6 32 yam 683978 Wyatt Jacobs Pillager, MN 3 DNS 15
DNF 856 ktm Garrett Williams Big Lake, MN DNF DNS
Race Results Race: 19
Printed: 08:39 pm
Open C Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 584 ktm Jacob Peterschick Little Falls, MN 1 1 25
2 727 kaw Zac Copa Little Falls, MN 3 2 22
3 742 yam Kaden Fruth St Augusta, MN 2 3 20
4 25 ktm Denton Schmidt Swanville, MN 5 4 18
5 730 yam 0506521 Cody Dalton Sauk Centre, MN 4 8 16
6 337 KAW 2432511 Connar Maly Meadowlands, MN 8 6 15
7 78 ktm Isaac Venske Randall, MN 10 7 14
8 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 6 12 13
9 22 hon 2432515 Landon Drayna Carlos, MN 9 10 12
10 481 kaw 2432524 Emmett Clark Floodwood, MN 12 9 11
11 42 yam Logan Wenning Albany, MN 17 5 10
12 524 yam 5081179 Joseph Doucette Brainerd, MN 11 14 9
13 525 yam Brandon Kurowski Pierz, MN 13 13 8
14 815 kaw Tim Jasken Alexandria, MN 16 11 7
15 303 kaw 5050581 Marquell Adams Pillager, MN 15 15 6
16 7 ktm 2418491 Lauren Anderson Brainerd, MN 14 16 5
17 513 ktm 2177879 Talan Goble Baxter, MN 7 DNS 4
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com