Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 1 Central MN MX Series
10/15/2017
Race Results Race: 1
Printed: 05:00 pm
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 727 kaw 1018904 Bryon Setzeffandt Bird Island, MN 2 1 25
2 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 1 2 22
3 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 4 3 20
4 419 ktm 2830419 Lexi Dyekman Forest Lake, MN 3 4 18
5 58 ktm 2978287 Alyssa Storlie Deer River, MN 6 5 16
6 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 5 6 15
7 916 yam 3300800 Alex Sand Spicer, MN 7 7 14
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 352 yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 3 2 22
3 239 yam 221299 Mitchell Thelen Paynesville, MN 2 3 20
4 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 5 4 18
5 55 hus 2022122 Kollin Lund Vadnais Heights, MN 4 DNS 16
Race Results Race: 2
Printed: 05:00 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 33 kaw 1080706 Domenic D. Hegman Rogers, MN 2 2 22
3 735 kaw 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 3 3 20
4 23 kaw 2162680 Dustin J. White Brownton, MN 5 4 18
5 108 kaw 3238748 Levi Schramm Hutchinson, MN 7 5 16
6 59 kop 3297635 Rj Thorud Greenfield, MN 6 7 15
7 178 kaw 3345912 Micaiah Leines Salt Lake City, UT 8 6 14
8 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 4 10 13
9 318 kaw 2671196 Vincent Aydt Rush City, MN 10 8 12
10 1x yam 3385014 Nolan Labine Pine City, MN 9 9 11
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 x ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 1 1 25
2 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 2 2 22
Race Results Race: 3
Printed: 05:00 pm
Sr. (+40) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 110 hon 639602 Gary Johnson Cambridge, MN 1 1 25
2 934 ktm 0468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 2 2 22
Sr. (+40) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 171 yam 3277664 Mike Jenson Deephaven, MN 1 1 25
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 234 kaw 3352146 Chad Alfords Plymouth, MN 1 1 25
2 757 yam 673569 Kelly Martin Hayward, WI 2 2 22
3 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 3 3 20
4 420 yam 3220559 Tim Rhode St Louis Park, MN 4 4 18
5 817 yam 3045262 Mike Hicks Fargo, ND 5 5 16
+60
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 1 1 25
Race Results Race: 4
Printed: 05:00 pm
14-24 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 34 yam 955581 Gavin T. Janovsky Elko, MN 2 2 22
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 133 kaw 2080390 Myles Kragenbring Atwater, MN 1 1 25
2 149 yam 0823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 3 2 22
3 287 yam 832916 Shae Martin Hayward, WI 2 3 20
4 916 yam 3300800 Alex Sand Spicer, MN 4 4 18
Race Results Race: 5
Printed: 05:00 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 1 2 25
2 x ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 3 1 22
3 735 kaw 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 2 3 20
4 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 5 4 18
5 23 kaw 2162680 Dustin J. White Brownton, MN 4 5 16
6 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN 6 6 15
7 48 ktm 2231780 Hayden Anstine Nowthen, MN 7 7 14
8 1x yam 3385014 Nolan Labine Pine City, MN 8 8 13
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 33 kaw 1080706 Domenic D. Hegman Rogers, MN 2 2 22
3 200 ktm 2275899 Milo Maas Chippewa Falls, WI 3 3 20
4 59 kop 3297635 Rj Thorud Greenfield, MN 4 4 18
5 7 kaw 2022109 Matix Schmidt Kimball, MN DNF 5 16
6 108 kaw 3238748 Levi Schramm Hutchinson, MN 5 DNS 15
Race Results Race: 6
Printed: 05:00 pm
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 67 yam 215354 Matt Kline Backus, MN 3 1 25
2 259 kaw 0302201 Neil A. Ehrenberg Freeport, MN 2 3 22
3 375 yam 0696403 Marcus G. Evenson Pequot Lakes, MN 5 2 20
4 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 4 4 18
5 749 ktm 736034 Gavin D. Kadlec Browerville, MN 1 DNS 16
6 57 yam 724032 Spencer Kadlec Browerville, MN 6 DNS 15
DNS 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN DNS DNS
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 525 yam 2177831 Brian Bohlman Osakis, MN 2 1 25
2 96 yam 2671160 Delon Luther Fort Ripley, MN 1 2 22
3 5 kaw 2232484 Michael Stumne Pine City, MN 3 3 20
4 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 4 4 18
+35 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 0419060 Sheldon J. Fratzke Mora, MN 1 1 25
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 171 yam 3277664 Mike Jenson Deephaven, MN 1 1 25
2 426 hon 682908 Jesse Schake Erhand, MN 2 2 22
3 318 kaw 1078063 Matthew Aydt Rush City, MN 3 3 20
DNS 457 yam 0901588 Nicholas A. Erickson Pelican Rapids, MN DNS DNS
Race Results Race: 7
Printed: 05:00 pm
+25 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 437 hon 2177837 Devan Christianson Wadena, MN 1 1 25
2 50 ktm 3132525 Luke Rhode St Louis Park, MN 2 2 22
+55
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 7 ktm 178466 Boyd Peterson Chanhassen, MN 2 1 25
2 110 hon 639602 Gary Johnson Cambridge, MN 1 2 22
3 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 3 4 20
4 753 yam 901585 Keith W. Buss Norcross, MN 5 3 18
5 53f yam 2908136 Paul E. Olson Moorhead, MN 4 DNS 16
+35 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 x ktm 2303689 Jacob Maas Chippawa Falls, WI 1 1 25
2 1x hon 2306549 Brad Nielsen Litchfield, MN 2 2 22
3 757 yam 673569 Kelly Martin Hayward, WI 3 3 20
+45 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 1 1 25
2 420 yam 3220559 Tim Rhode St Louis Park, MN 2 2 22
Race Results Race: 8
Printed: 05:00 pm
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 463 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 1 1 25
2 797 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 2 2 22
3 135 ktm 2210934 Kaden M. Tabaka Princeton, MN 3 3 20
4 31 hus 2973467 Tanner Johnson Otsego, MN 4 4 18
5 185 ktm 2262450 Tyler Bengtson Spicer, MN 7 5 16
6 77 kaw 3345912 Micaiah Leines Salt Lake City, UT 6 6 15
7 75 ktm 2189007 Mac Nornberg Pillager, MN 5 7 14
8 47 ktm 2194985 Brayan P. Anstine Nowthen, MN 9 8 13
9 330 ktm 2262433 Najeh Boyd Lincoln, ND 8 DNS 12
Girls Sr. 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN 1 1 25
2 59 ktm 3260985 Ella Storlie Deer River, MN 3 2 22
3 127 kaw 3337627 Ava Leines Maple Grove, MN 2 DNF 20
Race Results Race: 9
Printed: 05:00 pm
Schoolboy 2
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 34 yam 955581 Gavin T. Janovsky Elko, MN 2 1 25
2 352 yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 2 22
3 287 yam 832916 Shae Martin Hayward, WI 3 3 20
4 205 ktm 3330984 Sam G. Haas Zimmerman, MN 4 4 18
Schoolboy 1 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 261 yam 2118115 Owen Sailor Elk River, MN 2 1 25
2 152 ktm 901419 Curtis M. Biorn Ramsey, MN 1 2 22
3 817 hon 1079050 Drew Nelson Rogers, MN 3 DNF 20
Race Results Race: 10
Printed: 05:00 pm
Open A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 259 kaw 0302201 Neil A. Ehrenberg Freeport, MN 2 1 25
2 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 3 2 22
3 375 yam 0696403 Marcus G. Evenson Pequot Lakes, MN 4 3 20
4 749 ktm 736034 Gavin D. Kadlec Browerville, MN 1 DNS 18
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 0897964 Austin J. Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 239 yam 221299 Mitchell Thelen Paynesville, MN 2 2 22
3 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 3 DNS 20
DNF 32 kaw 683978 Wyatt Jacobs Brainerd, MN DNF DNS
DNS 55 hus 2022122 Kollin Lund Vadnais Heights, MN DNS DNS
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 133 kaw 2080390 Myles Kragenbring Atwater, MN 1 1 25
2 727 kaw 1018904 Bryon Setzeffandt Bird Island, MN 2 2 22
3 149 yam 0823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 3 3 20
4 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 5 4 18
5 419 ktm 2830419 Lexi Dyekman Forest Lake, MN 4 DNF 16
6 50 ktm 3132525 Luke Rhode St Louis Park, MN 6 DNS 15
Race Results Race: 11
Printed: 05:00 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 0419060 Sheldon J. Fratzke Mora, MN 1 1 25
2 124 ktm 0931897 Kyle E. Savelkoul St. Martin, MN 2 2 22
3 934 ktm 0468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 3 3 20
Vet (+30) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 yam 500471 Ricky Walker Pillager, MN 1 1 25
2 476 hon 422933 Macy Fridgen Elk River, MN 2 2 22
3 753 yam 904143 Shane Thomas Wheaton, MN 3 3 20
4 72 ktm 786771 Matt Nornberg Pillager, MN 4 4 18
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 234 kaw 3352146 Chad Alfords Plymouth, MN 1 1 25
2 394 yam 2322380 Mike Peasley Erhard, MN 3 2 22
3 x yam 2510989 Aaron S. Leininger Rothsay, MN 2 3 20
4 74 suz 0327233 Kerry Anstine Nowthen, MN 4 4 18
Race Results Race: 12
Printed: 05:00 pm
125
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 261 yam 2118115 Owen Sailor Elk River, MN 2 1 25
2 817 hon 1079050 Drew Nelson Rogers, MN 3 2 22
3 152 ktm 901419 Curtis M. Biorn Ramsey, MN 1 4 20
4 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 4 3 18
5 55 yam 3143687 Carter Mertens St Cloud, MN 5 5 16
6 76 yam 2306542 Jason Boller Merrifield, MN 6 6 15
7 18 kaw 0000001 Michael Stredelman Foley, MN 7 7 14
Race Results Race: 13
Printed: 05:00 pm
Girls Jr. 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 59 ktm 3260985 Ella Storlie Deer River, MN 1 1 25
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 463 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 1 1 25
2 135 ktm 2210934 Kaden M. Tabaka Princeton, MN 2 2 22
3 31 hus 2973467 Tanner Johnson Otsego, MN 3 3 20
4 185 ktm 2262450 Tyler Bengtson Spicer, MN 4 4 18
5 75 ktm 2189007 Mac Nornberg Pillager, MN 7 5 16
6 45 hon 2306544 Peyton Harlander Albany, MN 8 6 15
7 369 ktm 3204107 Cash Petersen Ryder, ND 5 DNS 14
8 330 ktm 2262433 Najeh Boyd Lincoln, ND 6 DNS 13
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 797 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 2 1 25
2 200 ktm 2275899 Milo Maas Chippewa Falls, WI 1 2 22
3 78 kaw 2671196 Vincent Aydt Rush City, MN 4 3 20
4 12 kaw 2274953 Aiden Schake Erhard, MN 3 4 18
Race Results Race: 14
Printed: 05:00 pm
Super Sr. +50
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 1 1 25
2 7 ktm 178466 Boyd Peterson Chanhassen, MN 2 2 22
3 366 yam 0565932 Steve R. Tate Lake Park, MN 3 3 20
4 934 ktm 0468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 4 4 18
5 934x ktm 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 5 DNS 16
Women
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 2 1 25
2 58 ktm 2978287 Alyssa Storlie Deer River, MN 3 2 22
3 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN 4 3 20
4 16 yam 2801115 Samantha Laderer Darwin, MN 5 4 18
5 85 suz 2306543 Bridgette Evenson Brainerd, MN 6 5 16
6 419 ktm 2830419 Lexi Dyekman Forest Lake, MN 1 DNS 15
Race Results Race: 15
Printed: 05:00 pm
50cc oil 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 717 ktm 2264256 Jaxon Arends East Bethel, MN 2 1 25
2 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 1 2 22
3 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 4 3 20
4 147 ktm 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 3 4 18
5 207 ktm 3141788 Tristan Penders Siren, WI 5 5 16
Race Results Race: 16
Printed: 05:00 pm
50cc 7-8 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 2 1 25
2 369 cob 3204107 Cash Petersen Ryder, ND 1 2 22
3 421 cob 2274922 Lincoln B. Nielsen Litchfield, MN 6 3 20
4 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 4 6 18
5 262 ktm 3188797 Wyatt Sailor Elk River, MN 5 8 16
6 134 ktm 2200776 Karsen M. Tabaka Princeton, MN 7 7 15
7 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 3 11 14
8 203 cob 2275853 Brecken Maas Chippewa Falls, WI 11 4 13
9 5 ktm 2306524 Karson Schmidt Kimball, MN 8 9 12
10 31 cob 3336023 Kalvin Prieve Hutchinson, MN 9 12 11
11 245 ktm 3282247 Noah Mickelson Backus, MN 12 10 10
12 264 ktm 2262432 Leah Scanlan Puposky, MN 10 13 9
13 122 unk 3345107 Jerzee St Croix Minot, ND DNF 5 8
Race Results Race: 17
Printed: 05:00 pm
50cc 4-6 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 106 cob 2272624 Riley Johnson Otsego, MN 1 1 25
2 217 ktm 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 2 2 22
3 27 cob 3333189 Landyn Spafford Webster, WI 4 4 20
4 408 ktm 2274923 Emmitt L. Nielsen Litchfield, MN 7 3 18
5 207 ktm 3141788 Tristan Penders Siren, WI 6 5 16
6 902 cob 3253931 Cash Nornberg Pillager, MN 5 6 15
7 745 cob 2262430 Gunner Burke Hendrum, MN DNF 7 14
8 285 cob 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 3 DNS 13
DNS 87 cob 2306548 Carsen Peasley Erhard, MN DNS DNS
Race Results Race: 18
Printed: 05:00 pm
50cc multi-speed
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 717 ktm 2264256 Jaxon Arends East Bethel, MN 1 1 25
2 147 ktm 3300945 Tyler Brindamour Princeton, MN 3 2 22
3 27 cob 3333189 Landyn Spafford Webster, WI 4 3 20
4 207 ktm 3141788 Tristan Penders Siren, WI 5 4 18
5 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 2 DNS 16
Race Results Race: 19
Printed: 05:00 pm
50 Open 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 31 cob 2973467 Tanner Johnson Otsego, MN 1 1 25
2 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 2 3 22
3 369 cob 3204107 Cash Petersen Ryder, ND 4 2 20
4 203 cob 2275853 Brecken Maas Chippewa Falls, WI 3 4 18
5 753 ktm 2210958 Ashton P. Thomas Wheaton, MN 6 5 16
6 134 ktm 2200776 Karsen M. Tabaka Princeton, MN 8 6 15
7 421 cob 2274922 Lincoln B. Nielsen Litchfield, MN 5 11 14
8 262 ktm 3188797 Wyatt Sailor Elk River, MN 9 8 13
9 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 7 10 12
10 313 cob 2272624 Riley Johnson Otsego, MN 11 7 11
11 717 ktm 2264256 Jaxon Arends East Bethel, MN 10 9 10
12 902 cob 3253931 Cash Nornberg Pillager, MN 14 12 9
13 122 unk 3345107 Jerzee St Croix Minot, ND 13 DNF 8
14 285 cob 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 12 DNS 7
15 745 cob 2262430 Gunner Burke Hendrum, MN 15 DNS 6
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com