Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 4 Central MN MX Series
05/07/2017
Race Results Race: 1
Printed: 05:33 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 419060 Sheldon Fratzke Mora, MN 2 1 25
2 301 hon 569809 Adam Deal Cambridge, MN 1 2 22
3 124 ktm 931897 Kyle Savelkoul St Martin, MN 3 3 20
4 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 5 4 18
5 104 ktm 443722 Rick Amatuzio Duluth, MN 4 DNF 16
Vet (+30) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 yam 500471 Ricky Walker Pillager, MN 1 1 25
2 72 ktm 786771 Matt Nornberg Pillager, MN 2 2 22
3 426 hon 682908 Jesse Schake Erhand, MN 3 3 20
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 366 yam 3318649 Matt Heise Plymouth, MN 1 1 25
2 457 yam 0901588 Nicholas Erickson Pelican Rapids, MN 2 2 22
3 74 suz 327233 Kerry Anstine Nowthen, MN 4 3 20
4 753 hon 1030008 Corey Johnson Crystal, MN 3 4 18
Race Results Race: 2
Printed: 05:33 pm
+55
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 33 hon 4405469 Mark Deal Stanchfield, MN 1 1 25
2 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 2 2 22
3 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 4 3 20
4 420 yam 3220559 Tim Rhode St Louis Park, MN 3 4 18
DNF 53f yam 2908136 Paul Olson Moorhead, MN DNF DNS
Race Results Race: 3
Printed: 05:33 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 131 hus 1094245 Jake Paige Forest Lake, MN 2 2 22
3 363 ktm 2722691 Braden Long New London, MN 3 3 20
4 735 kaw 2262425 Zach Crider Staples, MN 6 4 18
5 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 4 6 16
6 23 kaw 2162680 Dustin White Brownton, MN 7 5 15
7 22 kaw 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 9 7 14
8 82 kaw 0897541 Beau Engstrom Crosslake, MN 8 8 13
9 31 ktm 3249464 Michael Saniti Stanchfield, MN 10 9 12
10 956 kaw 2846112 Cooper Abbett Esko, MN 5 DNS 11
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 225 ktm 1079050 Drew Nelson Rogers, MN 1 1 25
2 444 hon 3052356 Noah Miesen St Paul, MN 3 2 22
3 777x ktm 2201602 Andrew Wedge Virginia, MN 2 3 20
4 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN DNS 4 18
Race Results Race: 4
Printed: 05:33 pm
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 280 yam 773857 Frank D. Jackson Forest Lake, MN 2 1 25
2 767 yam 809277 Dalton Mcnutt Doland, SD 4 2 22
3 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 3 3 20
4 352 yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 6 18
5 366 yam 3318649 Matt Heise Plymouth, MN 6 4 16
6 287 yam 832916 Shae Martin Hayward, WI 7 5 15
7 695 yam 1098233 Blade Goding Buffalo, MN 5 7 14
8 46 yam 3059614 Jake Dunsmoor Andover, MN 9 8 13
9 442 kaw 386425 Zacharey Williamson Chisago City, MN 8 11 12
10 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 11 9 11
11 917 ktm 3325177 Damon Howard Menahga, MN 10 10 10
12 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 12 12 9
Race Results Race: 5
Printed: 05:33 pm
250 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 918 ktm 2080437 Patrick Miller Princeton, MN 1 1 25
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 21 ktm 776980 Ryder Hanninen Hibbing, MN 2 1 25
2 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 2 22
3 20 yam 673391 Mitchell Masters Merrifield, MN 5 3 20
4 148 yam 2185555 Cole Hay Ray, MN 4 5 18
5 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 7 4 16
6 247 hon 213982 Bret Holland Rogers, MN 6 6 15
7 184 ktm 2019573 Carter Reece East Gull Lake, MN 3 DNS 14
Race Results Race: 6
Printed: 05:33 pm
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 463 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 1 1 25
2 797 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 3 3 22
3 135 ktm 2210934 Kaden Tabaka Princeton, MN 2 4 20
4 313 cob 2973467 Tanner Johnson Otsego, MN 5 2 18
5 457 ktm 3265260 Nick Lange Monticello, MN 4 5 16
6 420 ktm 2262450 Tyler Bengtson Spicer, MN 7 6 15
7 47 ktm 2194985 Brayan Anstine Nowthen, MN 6 7 14
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 70 hus 2712101 Tanner Schlegel Scandia, MN 2 1 25
2 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 3 2 22
3 29 ktm 2177879 Talan Goble Baxter, MN 4 3 20
4 33 ktm 1080706 Domenic Hegman Rogers, MN 1 DNF 18
Race Results Race: 7
Printed: 05:33 pm
125
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 152 ktm 901419 Curtis Biorn Anoka, MN 1 1 25
2 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 2 2 22
3 191 hus 1020771 Nick Paige Forest Lake, MN 3 3 20
4 695 yam 1098233 Blade Goding Buffalo, MN 4 5 18
5 401 yam 3195377 Kole Snyder Deer River, MN 7 4 16
6 415 yam 2814854 Austin Venhuizen North Branch, MN 5 6 15
7 400 hon 2306463 Chase Keske Grand Rapids, MN 6 7 14
Race Results Race: 8
Printed: 05:33 pm
Super Sr. +50
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 153 hon 248211 Richard J. Blaser Cedar, MN 1 1 25
2 33 hon 4405469 Mark Deal Stanchfield, MN 3 2 22
3 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 2 4 20
4 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 5 3 18
5 366 yam 565932 Steve Tate Lake Park, MN 4 6 16
6 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 6 5 15
7 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 7 7 14
Women
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 1 1 25
2 724 yam 236773 Jessica Nornberg Pillager, MN 2 2 22
3 58 ktm 2978287 Alyssa Storlie Deer River, MN 3 3 20
4 302 ktm 2181105 Nikki Heilman Elgin, MN 4 4 18
Race Results Race: 9
Printed: 05:33 pm
14-24 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 749 yam 736034 Gavin D. Kadlec Browerville, MN 1 DNS 25
14-24 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 184 ktm 2019573 Carter Reece East Gull Lake, MN 2 1 25
2 148 yam 2185555 Cole Hay Ray, MN 3 2 22
3 247 hon 213982 Bret Holland Rogers, MN 4 3 20
4 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 DNS 18
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 yam 471369 Alexander Ives Chisago City, MN 1 1 25
2 280 yam 773857 Frank D. Jackson Forest Lake, MN 3 2 22
3 244 yam 3051920 Broc Today Britt, MN 4 3 20
4 767 yam 809277 Dalton Mcnutt Doland, SD 2 5 18
5 636 yam 3184150 Dylan O'connor Elk River, MN 5 6 16
6 717 hon 752134 Sam Williams Brule, WI 8 4 15
7 149 yam 823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 6 8 14
8 287 yam 832916 Shae Martin Hayward, WI 7 9 13
9 49 kaw 3247217 Lane Kachinske Moose Lake, MN 11 7 12
10 107 hon 2274931 Joseph Adamson Cannon Falls, MN 10 10 11
11 917 ktm 3325177 Damon Howard Menahga, MN 9 DNS 10
Race Results Race: 10
Printed: 05:33 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 131 hus 1094245 Jake Paige Forest Lake, MN 1 1 25
2 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 3 2 22
3 162 ktm 3143687 Carter Mertens St Cloud, MN 4 3 20
4 777x ktm 2201602 Andrew Wedge Virginia, MN 5 4 18
5 82 kaw 0897541 Beau Engstrom Crosslake, MN 6 5 16
6 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN 7 6 15
7 31 ktm 3249464 Michael Saniti Stanchfield, MN 8 7 14
8 225 ktm 1079050 Drew Nelson Rogers, MN 2 DNS 13
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 363 ktm 2722691 Braden Long New London, MN 2 2 22
3 70 ktm 2712101 Tanner Schlegel Scandia, MN 4 3 20
4 735 kaw 2262425 Zach Crider Staples, MN 3 4 18
5 23 kaw 2162680 Dustin White Brownton, MN 6 5 16
6 22 kaw 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 5 6 15
DNS 956 kaw 2846112 Cooper Abbett Esko, MN DNS DNS
Race Results Race: 11
Printed: 05:33 pm
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 3 1 25
2 67 yam 215354 Matt Kline Pequot Lakes, MN 2 2 22
3 259 kaw 302201 Neil A. Ehrenberg Burtrum, MN 1 3 20
4 301 hon 569809 Adam Deal Cambridge, MN 4 4 18
5 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 6 5 16
6 124 ktm 931897 Kyle Savelkoul St Martin, MN 5 7 15
7 918 ktm 2080437 Patrick Miller Princeton, MN 7 6 14
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 70 yam 2688335 Ray Schlegel Scandia, MN 1 1 25
2 176 yam 608040 Cory Ramsey West Fargo, ND 2 2 22
3 153x hon 248211 Richard J. Blaser Cedar, MN 3 3 20
4 389 kaw 696390 John A. Cram East Bethel, MN 5 4 18
5 5 hon 2232484 Michael Stumne Pine City, MN 4 DNS 16
6 155 ktm 56312 Warren Hanninen Hibbing, MN 6 DNS 15
+35 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 419060 Sheldon Fratzke Mora, MN 1 1 25
2 239 ktm 535900 Bill Logan Elk River, MN 2 2 22
Race Results Race: 12
Printed: 05:33 pm
Schoolboy 2
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 352 yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 1 25
2 244 yam 3051920 Broc Today Britt, MN 2 2 22
3 287 yam 832916 Shae Martin Hayward, WI 3 3 20
4 702 yam 269210 Christian Dupont Ramsey, MN 6 4 18
5 49 yam 3247217 Lane Kachinske Moose Lake, MN 5 5 16
6 46 yam 3059614 Jake Dunsmoor Andover, MN 4 6 15
Schoolboy 1 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 152 ktm 901419 Curtis Biorn Anoka, MN 1 1 25
2 191 hus 1020771 Nick Paige Forest Lake, MN 2 2 22
3 444 hon 3052356 Noah Miesen St Paul, MN 3 3 20
Race Results Race: 13
Printed: 05:33 pm
+25 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 375 yam 696403 Marcus Evenson Pequot Lake, MN 1 1 25
2 405 ktm 691013 Andrew Cors New London, MN 2 2 22
+25 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 245 yam 426995 Andrew Ives Chisago City, MN 1 1 25
2 110 yam 3097797 Andrew Kelly Oak Grove, MN 2 2 22
3 317 yam 2306456 Matt Virnig Brainerd, MN 3 3 20
4 443 yam 977856 Drew Johnson Minneapolis, MN 4 4 18
5 50 ktm 3132525 Luke Rhode St Louis Park, MN 5 5 16
+45 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 96 yam 2671160 Delon Luther Fort Ripley, MN 1 1 25
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 2 2 22
DNS 28 suz 530154 Todd Mcilroy Ogilvie, MN DNS DNS
DNS 53f yam 2908136 Paul Olson Moorhead, MN DNS DNS
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 296 yam 2684783 Nicholas Fowler Stanchfield, MN 1 1 25
2 13 yam 0693754 Shawn Rafferty Stanchfield, MN 3 2 22
3 762 ktm 1087412 Jeffrey Fielder Milaca, MN 2 DNS 20
+45 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 252 kaw 2210964 Tim Ersbo Virginia, MN 1 1 25
2 437 yam 3080412 Robert Dickson Circle Pines, MN 2 2 22
3 420 yam 3220559 Tim Rhode St Louis Park, MN 3 3 20
Race Results Race: 14
Printed: 05:33 pm
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 33 ktm 1080706 Domenic Hegman Rogers, MN 1 1 25
2 70 hus 2712101 Tanner Schlegel Scandia, MN 2 2 22
3 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 4 3 20
4 463 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 3 4 18
5 797 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 5 5 16
6 420 ktm 2262450 Tyler Bengtson Spicer, MN 7 6 15
7 457 ktm 3265260 Nick Lange Monticello, MN 6 7 14
Girls Sr. 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 175 ktm 2230795 Tatum Thorud Loretto, MN 1 1 25
Race Results Race: 15
Printed: 05:33 pm
Open A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 749 yam 736034 Gavin D. Kadlec Browerville, MN 1 1 25
2 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 2 2 22
3 259 kaw 302201 Neil A. Ehrenberg Burtrum, MN 3 3 20
4 918 ktm 2080437 Patrick Miller Princeton, MN 4 4 18
5 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 5 5 16
Race Results Race: 16
Printed: 05:33 pm
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 2 1 25
2 21 ktm 776980 Ryder Hanninen Hibbing, MN 3 2 22
3 23 ktm 2018701 Brenden Sperl Center City, MN 4 3 20
4 234 suz 2306484 Taylor Hill Pillager, MN 5 4 18
5 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 6 5 16
6 184 ktm 2019573 Carter Reece East Gull Lake, MN 1 DNS 15
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 636 yam 3184150 Dylan O'connor Elk River, MN 1 2 25
2 317 yam 2306456 Matt Virnig Brainerd, MN 4 1 22
3 149 yam 823236 Eric K. Van Heel Avon, MN 2 3 20
4 717 hon 752134 Sam Williams Brule, WI 3 4 18
Race Results Race: 17
Printed: 05:33 pm
Sr. (+40) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 280 ktm 564031 Frank Jackson Wyoming, MN 1 1 25
2 239 ktm 535900 Bill Logan Elk River, MN 2 2 22
3 70 yam 2688335 Ray Schlegel Scandia, MN 3 3 20
4 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 5 4 18
5 104 ktm 443722 Rick Amatuzio Duluth, MN 4 DNF 16
Sr. (+40) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 13 yam 0693754 Shawn Rafferty Stanchfield, MN 2 1 25
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 1 2 22
3 366 yam 565932 Steve Tate Lake Park, MN 4 3 20
4 762 ktm 1087412 Jeffrey Fielder Milaca, MN 3 DNS 18
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 252 kaw 2210964 Tim Ersbo Virginia, MN 1 1 25
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com