Motocity Raceway Page 1 of 1
Rd. 11 Central MN MX Series
08/20/2017
Race Results Race: 1
Printed: 04:10 pm
14-24 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 625 kaw 2833600 Austin Kienast Watertown, SD 1 1 25
2 29 yam 887001 Jacob Wilke Bismarck, ND 2 2 22
14-24 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 84 ktm 2019573 Carter Reece East Gull Lake, MN 2 2 22
3 299 kaw 2827804 Colton Steiger La Crosse, WI 4 3 20
4 148 yam 2185555 Cole Hay Ray, MN 3 4 18
5 283 yam 2212027 Aleck Frasson Lakeville, MN 5 5 16
6 67 kaw 722607 Sophia Johnson Brooklyn Park, MN 6 6 15
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 yam 471369 Alexander Ives Chisago City, MN 1 1 25
2 225 ktm 922662 Miranda Tweeton Big Lake, MN 3 2 22
3 76 yam 2200721 Symon Pappenfuss Princeton, MN 2 3 20
4 217 kaw 3247217 Lane Kachinske Moose Lake, MN 4 4 18
Race Results Race: 2
Printed: 04:10 pm
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 797 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 2 1 25
2 463 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 1 2 22
3 135 ktm 2210934 Kaden Tabaka Princeton, MN 3 3 20
4 47 ktm 2194985 Brayan Anstine Nowthen, MN 4 4 18
5 119 kaw 2306517 Tucker Fredeen Pennock, MN 5 DNS 16
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 190 ktm 2194994 Adrian Hauge Forest Lake, MN 1 1 25
Race Results Race: 3
Printed: 04:10 pm
Sr. (+40) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 1 1 25
Sr. (+40) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 15 ktm 054335 Eric Garvey White Bear Lake, MN 1 1 25
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 2 2 22
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 171 yam 3277664 Mike Jenson Deephaven, MN 2 1 25
2 576 kaw 1093873 Dave Weseman Litchfield, MN 3 2 22
3 103 ktm 680963 Steve Sutton Lino Lakes, MN 4 3 20
4 13 ktm 2838154 Tj Fiedler St Francis, MN 1 DNS 18
Race Results Race: 4
Printed: 04:10 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 999 kaw 2080391 Jesse Jacobsen North Branch, MN 1 1 25
2 57 ktm 2084351 Brandon Nelson Chisago City, MN 3 2 22
3 73 ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 2 3 20
4 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 4 4 18
5 162 ktm 3143687 Carter Mertens St Cloud, MN 5 5 16
6 231 kaw 2214214 Sawyer Niewind Grand Rapids, MN 6 6 15
7 48 ktm 2231780 Hayden Anstine Nowthen, MN 7 7 14
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 735 kaw 2262425 Zach Crider Staples, MN 4 2 22
3 23 kaw 2162680 Dustin White Brownton, MN 2 4 20
4 22 kaw 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 5 3 18
5 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 3 5 16
Race Results Race: 5
Printed: 04:10 pm
Schoolboy 2
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 214 kaw 2186462 Nick Fox Lonsdale, MN 2 1 25
2 x yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 2 22
3 259 kaw 2187719 Brock Ritt Lonsdale, MN 3 3 20
4 205 ktm 3330984 Sam Haas Zimmerman, MN 4 4 18
Schoolboy 1 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 152 ktm 901419 Curtis Biorn Anoka, MN 1 1 25
2 261 yam 2118115 Owen Sailor Elk River, MN 2 2 22
3 444 hon 3052356 Noah Miesen St Paul, MN 3 3 20
Race Results Race: 6
Printed: 04:10 pm
Girls Jr. 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 45 yam 3335878 Jenna Ettesvold Mahtomedi, MN 1 1 25
2 59 ktm 3260985 Ella Storlie Deer River, MN 2 2 22
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 797 ktm 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 2 1 25
2 190 ktm 2194994 Adrian Hauge Forest Lake, MN 1 3 22
3 463 ktm 2661078 Brennan Long New London, MN 3 2 20
Race Results Race: 7
Printed: 04:10 pm
Super Sr. +50
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 78 kaw 651481 Donald Bonnicksen Waverly, MN 2 1 25
2 54 yam 700813 Tim Bernloehr Savage, MN 1 2 22
3 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 4 3 20
4 75 yam 697684 Rod Perala Hawley, MN 3 4 18
5 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 5 5 16
6 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 6 6 15
Women
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 225 ktm 922662 Miranda Tweeton Big Lake, MN 1 1 25
2 67 kaw 722607 Sophia Johnson Brooklyn Park, MN 3 2 22
3 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 2 3 20
4 58 ktm 2978287 Alyssa Storlie Deer River, MN 4 4 18
Race Results Race: 8
Printed: 04:10 pm
Open A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 625 kaw 2833600 Austin Kienast Watertown, SD 1 1 25
2 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 2 2 22
3 29 yam 887001 Jacob Wilke Bismarck, ND 4 3 20
4 259 kaw 302201 Neil A. Ehrenberg Burtrum, MN 3 4 18
5 154 ktm 428368 Bryce Bernloehr Bloomington, MN 5 DNF 16
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 2 1 25
2 84 ktm 2019573 Carter Reece East Gull Lake, MN 1 2 22
3 55 yam 2022122 Kollin Lund Vadnais Heights, MN 3 3 20
4 299 kaw 2827804 Colton Steiger La Crosse, WI 5 4 18
5 46 yam 3093691 Logan Hyland Isanti, MN 7 5 16
6 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 6 7 15
7 214 kaw 2186462 Nick Fox Lonsdale, MN 4 9 14
8 707 ktm 924706 Jake Oeuison Trimountain, MI 9 6 13
9 283 yam 2212027 Aleck Frasson Lakeville, MN 8 8 12
Race Results Race: 9
Printed: 04:10 pm
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 521 yam 471369 Alexander Ives Chisago City, MN 1 1 25
2 78 kaw 823350 Trevor Bonnicksen Waverly, MN 2 2 22
3 232 yam 3282255 Nic Juen Stoddard, WI 3 3 20
4 131 kaw 3041835 Ben Streeton Lacrosse, WI 4 4 18
5 748 yam 590910 David Johnson Mayer, MN 6 5 16
6 5 hon 3342403 Izak Springer Isanti, MN 5 6 15
7 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 7 7 14
8 50 ktm 3132525 Luke Rhode St Louis Park, MN 8 8 13
Race Results Race: 10
Printed: 04:10 pm
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 73 ktm 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 1 3 25
2 225 ktm 1079050 Drew Nelson Rogers, MN 3 2 22
3 444 hon 3052356 Noah Miesen St Paul, MN 2 4 20
4 999 kaw 2080391 Jesse Jacobsen North Branch, MN DNF 1 18
125
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 152 ktm 901419 Curtis Biorn Anoka, MN 1 1 25
2 695 yam 1098233 Blade Goding Buffalo, MN 4 2 22
3 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 3 3 20
4 261 yam 2118115 Owen Sailor Elk River, MN 2 4 18
Race Results Race: 11
Printed: 04:10 pm
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 973 kaw 694970 Clay Olson East Bethel, MN 1 1 25
2 259 kaw 302201 Neil A. Ehrenberg Burtrum, MN 2 2 22
3 67 yam 215354 Matt Kline Pequot Lakes, MN 4 3 20
4 154 ktm 428368 Bryce Bernloehr Bloomington, MN 3 DNS 18
+25 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 375 yam 696403 Marcus Evenson Pequot Lake, MN 2 1 25
2 133 hon 634869 Joseph Ettesvold Hugo, MN 1 2 22
+35 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 419060 Sheldon Fratzke Mora, MN 1 1 25
2 175 hon 432439 Jesse Kasowicz Maple Plain, MN 2 2 22
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 820 yam 443208 Neil Furman Waconia, MN 1 DNS 25
Race Results Race: 12
Printed: 04:10 pm
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 54 yam 700813 Tim Bernloehr Savage, MN 2 1 25
2 313 kaw 652615 Norman Miesen St Paul, MN 1 2 22
3 5 hon 2232484 Michael Stumne Pine City, MN 3 3 20
4 110 hon 639602 Gary Johnson Cambridge, MN 4 4 18
+45 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 15 ktm 054335 Eric Garvey White Bear Lake, MN 1 1 25
2 3 yam 2951225 Dale Ackermann Round Lake, MN 2 2 22
3 18 yam 743862 Dan Frasson Lakeville, MN 3 3 20
Race Results Race: 13
Printed: 04:10 pm
+25 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 748 yam 590910 David Johnson Mayer, MN 1 1 25
2 241 hon 3197978 Derek Ness Ramsey, MN 2 2 22
3 437 hon 2177837 Devan Christianson Wadena, MN 3 3 20
4 50 ktm 3132525 Luke Rhode St Louis Park, MN 4 4 18
+35 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 249 ktm 2212047 Jason Ritt Lonsdale, MN 2 1 25
2 171 yam 3277664 Mike Jenson Deephaven, MN 1 2 22
DNF 13 ktm 2838154 Tj Fiedler St Francis, MN DNF DNS
+45 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 576 kaw 1093873 Dave Weseman Litchfield, MN 1 1 25
2 103 ktm 680963 Steve Sutton Lino Lakes, MN 2 2 22
3 420 yam 3220559 Tim Rhode St Louis Park, MN 3 3 20
Race Results Race: 14
Printed: 04:10 pm
250 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 625 kaw 2833600 Austin Kienast Watertown, SD 1 1 25
2 29 yam 887001 Jacob Wilke Bismarck, ND 2 2 22
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 223 ktm 897964 Austin Aspros Brainerd, MN 1 1 25
2 55 yam 2022122 Kollin Lund Vadnais Heights, MN 3 3 22
3 46 yam 3093691 Logan Hyland Isanti, MN 6 2 20
4 347 yam 900899 Eric Palosaari Chassell, MI 5 4 18
5 538 hon 1098141 Reuben Jacobs West Fargo, ND 4 6 16
6 148 yam 2185555 Cole Hay Ray, MN 8 5 15
7 707 ktm 924706 Jake Oeuison Trimountain, MI 7 7 14
8 214 kaw 2186462 Nick Fox Lonsdale, MN 2 DNS 13
Race Results Race: 15
Printed: 04:10 pm
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 x yam 854106 Chase Graba Verndale, MN 1 1 25
2 78 kaw 823350 Trevor Bonnicksen Waverly, MN 3 2 22
3 232 yam 3282255 Nic Juen Stoddard, WI 2 3 20
4 695 yam 1098233 Blade Goding Buffalo, MN 4 4 18
5 23 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 5 5 16
6 5 hon 3342403 Izak Springer Isanti, MN 7 6 15
7 131 kaw 3041835 Ben Streeton Lacrosse, WI 6 7 14
8 521 ktm 2024602 Trisha Olson East Bethel, MN 9 8 13
9 359 kaw 2262447 Daniel Trainor Maple Grove, MN 11 10 12
10 522 unk 2306495 Alex Burkhart Monticello, MN 10 11 11
11 259 kaw 2187719 Brock Ritt Lonsdale, MN 8 13 10
12 68 yam 2274951 Jeff Hemenway Menahga, MN 12 12 9
13 217 kaw 3247217 Lane Kachinske Moose Lake, MN DNS 9 8
Race Results Race: 16
Printed: 04:10 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 263 ktm 2014628 Avery Long New London, MN 1 1 25
2 999 kaw 2080391 Jesse Jacobsen North Branch, MN 2 2 22
3 57 ktm 2084351 Brandon Nelson Chisago City, MN 3 3 20
4 87 yam 2083025 Broc Graba Verndale, MN 4 4 18
5 735 kaw 2262425 Zach Crider Staples, MN 6 6 16
6 23 kaw 2162680 Dustin White Brownton, MN 9 5 15
7 20 ktm 2916489 Karsen Omann Buffalo, MN 7 7 14
8 22 kaw 2231502 Kona Rodrigues Clearlake, MN 8 9 13
9 48 ktm 2231780 Hayden Anstine Nowthen, MN 10 8 12
10 231 kaw 2214214 Sawyer Niewind Grand Rapids, MN 5 DNS 11
Race Results Race: 17
Printed: 04:10 pm
+55
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 78 kaw 651481 Donald Bonnicksen Waverly, MN 1 1 25
2 110 hon 639602 Gary Johnson Cambridge, MN 2 2 22
3 17 hon 723431 Dave Hencir St Paul, MN 4 3 20
4 53f yam 2908136 Paul Olson Moorhead, MN 3 4 18
5 753 yam 901585 Keith Buss Norcross, MN 5 6 16
6 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Isanti, MN 7 5 15
7 420 yam 3220559 Tim Rhode St Louis Park, MN 6 7 14
Race Results Race: 18
Printed: 04:10 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 suz 419060 Sheldon Fratzke Mora, MN 1 1 25
2 175 hon 432439 Jesse Kasowicz Maple Plain, MN 2 2 22
3 934 ktm 468452 Kevin R. Woizeschke Brainerd, MN 3 3 20
Vet (+30) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 133 hon 634869 Joseph Ettesvold Hugo, MN 1 1 25
2 217 yam 500471 Ricky Walker Pillager, MN 2 2 22
3 476 hon 422933 Macy Fridgen Elk River, MN 3 3 20
4 344 yam 403912 Kyle Curry Zimmerman, MN 4 4 18
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 457 yam 0901588 Nicholas Erickson Pelican Rapids, MN 1 1 25
2 506 hon 632462 Andrew Schaapveld Zimmerman, MN 3 2 22
3 249 ktm 2212047 Jason Ritt Lonsdale, MN 2 3 20
4 74 suz 327233 Kerry Anstine Nowthen, MN 5 4 18
5 2 yam 405694 Tim Schroeder Renville, MN 4 5 16
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com