Motocity Raceway Page 1 of 1
NorthStar/D23
07/04/2022
Race Results Race: 1
Printed: 05:02 pm
Schoolboy 2 12-17
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 735 ktm 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 1 1 25
2 222 ktm 3238748 Levi Schramm Hutchinson, MN 3 2 22
3 340 gas 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 4 3 20
4 96 HUQ 2671196 Vincent Aydt Rush City, MN 5 4 18
5 327 hon 2188874 Brett Helser Mora, MN 2 DNS 16
Schoolboy 1 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 240 gas 2200710 Logan Schlauderaff Barnesville, MN 3 1 25
2 335 yam 5000990 Dominic Kerzman Grey Eagle, MN 2 2 22
3 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 1 DNF 20
Race Results Race: 2
Printed: 05:02 pm
+50 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 121k kaw 184090 Kurt Caswell Brook Park, MN 1 1 25
+60
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 320 KTM 5042326 David Jendro Cambridge, MN 1 1 25
2 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Brook Park, MN 2 2 22
+50 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 28 suz 530154 Todd Mcilroy Ogilvie, MN 1 1 25
+50 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 98 yam 5011080 Brett Vesel Winona, MN 1 1 25
2 215 ktm 1099690 Jay Ritter Carlos, MN 2 2 22
DNS 420 hus 3220559 Tim Rhode Crystal, MN DNS DNS
+65
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 511 HUQ 514443 Steve Tingvold Maple Grove, MN 1 1 25
Race Results Race: 3
Printed: 05:02 pm
85cc 12-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 709 yam 2306524 Karson Schmidt Kimball, MN 1 1 25
2 88 yam 3927583 Ryker Schneider Pine River, MN 2 2 22
3 44 yam 2275866 Christian Linder Cloquet, MN 3 3 20
4 640 gas 2200712 Micah Schlauderaff Barnesville, MN 4 4 18
5 140 yam 2311015 Max Niemi Tower, MN 5 5 16
6 229 KTM 5018960 Owen Smith Saint Michael, MN 6 6 15
85cc 9-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 285 ktm 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 2 2 22
3 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 5 3 20
4 36 ktm 3902710 Austin Nutter South Range, WI 3 5 18
5 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 8 4 16
6 384 gas 2262470 Blair Kindel Alexandria, MN 4 9 15
7 261 HUQ 2308868 Zach Miller Zimmerman, MN 7 7 14
8 336 ktm 3138385 Jaxyn Adrian Duluth, MN 11 6 13
9 274 gas 5052619 Landon White Kimball, MN 6 12 12
10 177 kaw 5028777 Zachariah Mosier Holdingford, MN 9 10 11
11 186 ktm 2414653 Logan Leger Pine City, MN 12 8 10
12 416 ktm 5052294 Miles Gray Pine City, MN 10 11 9
Race Results Race: 4
Printed: 05:02 pm
14-24 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 735 ktm 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 1 1 25
2 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 2 2 22
3 226 yam 1093018 Jacob Mcpherson Duluth, MN 4 3 20
4 154 yam 2955844 Matthew Thompson Slale River, ON 5 4 18
5 137 yam 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN 3 DNS 16
14-24 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 222 ktm 3238748 Levi Schramm Hutchinson, MN 2 1 25
2 854 hon 1093170 Timothy Kristiansen Le Center, MN 1 2 22
3 315x hon 2432511 Connar Maly Meadowlands, MN 3 3 20
4 23 ktm 2445894 Cody Schmidtke Gilbert, MN 5 4 18
5 111 hon 5092724 Chase Haider Princeton, MN 6 5 16
6 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 4 DNS 15
+25 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 138 hon 3094652 Lucas Giardino Thunder Bay, ON 2 1 25
2 67 YAM 215354 Matt Kline Backus, MN 1 2 22
3 269 ktm 0834452 Taylor Skinner Cambridge, MN 3 3 20
4 814 yam 3484983 Steve Omann North Branch, MN 4 4 18
+25 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 206 suz 2128466 Levi Niemi Aurora, MN 1 2 25
2 172 kaw 506616 Nick Oeltjen Pine Island, MN 3 1 22
3 690 ktm 3506639 Travis Kendrick Buckeye, AZ 2 3 20
4 542 gas 5014210 Skyler Erickson Cambridge, MN 4 4 18
5 639 kaw 902068 Dale Knickerbocker Maple Lake, MN 5 DNS 16
+25 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 90 yam 5037464 Kyle Schloesser Side Lake, MN 2 1 25
2 536 ktm 5058067 Ryan Plath Garfield, MN 1 2 22
Race Results Race: 5
Printed: 05:02 pm
Sr. (+40) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 82 ktm 0419060 Sheldon J. Fratzke Mora, MN 1 1 25
2 2 ktm 494477 Mike Little New Richmond, WI 2 2 22
Sr. (+40) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 47 hon 5016426 Kyle Boie Elk River, MN 1 1 25
2 93 KAW 593712 Jamie Koch Brook Park, MN 2 2 22
3 318 kaw 1078063 Matthew Aydt Rush City, MN 3 3 20
DNS 147 kaw 2382508 Brandin Redmond Fargo, ND DNS DNS
DNS 527 yam 2249389 Daniel Schoumaker Minneapolis, MN DNS DNS
Sr. (+40) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 64 YAM 5036452 Derek Hedburg Watkins, MN 1 1 25
2 230 KTM 5013993 Ryan Smith Saint Michael, MN 2 2 22
3 728 hon 5069131 Brian Beebe Rice Lake, WI 3 3 20
+55 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 320 KTM 5042326 David Jendro Cambridge, MN 1 1 25
+55 B/C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 98 yam 5011080 Brett Vesel Winona, MN 1 1 25
2 41 hon 5069669 Mitch Wolff Elysian, MN 2 2 22
3 153 kaw 728721 Mark S. Speldrick Brook Park, MN 3 3 20
Race Results Race: 6
Printed: 05:02 pm
65cc 7-9
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 701 cob 5016461 Ryan Reinhardt Marine On Saint Croi, MN 1 1 25
2 627 cob 5077733 Traedyn Mikrot South Range, WI 2 2 22
3 62 ktm 5016463 Addison Boie Elk River, MN 4 3 20
4 697 yam 5043518 Bryson Dietman South Haven, MN 3 DNF 18
DNS 541 yam 2419859 Max Erickson Cambridge, MN DNS DNS
65cc 10-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 502 ktm 2399942 Mathaios Thompson Wyndmere, ND 1 1 25
2 394 ktm 3913522 Owen Hamilton Zimmerman, MN 2 3 22
3 384 yam 2262470 Blair Kindel Alexandria, MN 4 2 20
4 210 yam 5006573 Tucker Loso Coldspring, MN 3 5 18
5 416 hus 5052294 Miles Gray Pine City, MN 6 4 16
6 42 ktm 2402808 Tripp Hokanson Ashby, MN 5 6 15
Race Results Race: 7
Printed: 05:02 pm
Supermini
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 44 kaw 2275866 Christian Linder Cloquet, MN 2 1 25
2 340 gas 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 1 2 22
3 240 gas 2200710 Logan Schlauderaff Barnesville, MN 3 3 20
4 88 yam 3927583 Ryker Schneider Pine River, MN 4 4 18
5 640 gas 2200712 Micah Schlauderaff Barnesville, MN 5 5 16
Race Results Race: 8
Printed: 05:02 pm
Open A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 138 hon 3094652 Lucas Giardino Thunder Bay, ON 1 1 25
DNS 269 ktm 0834452 Taylor Skinner Cambridge, MN DNS DNS
Open B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 1 1 25
Open C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 26 ktm 5051462 Parker Miller Carlos, MN 2 1 25
2 243 yam 5052421 Tucker Murphy Saginaw, MN 4 2 22
3 315 hon 5081179 Joseph Doucette Brainerd, MN 5 3 20
4 598 suz 3350893 Hunter Little New Richmond, WI 6 4 18
5 21 yam 5089521 Mason Mcgrane Carlos, MN 1 DNF 16
6 725x kaw 2447260 Hunter Carlson Staples, MN 3 DNF 15
Race Results Race: 9
Printed: 05:02 pm
Vet (+30) A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 67 YAM 215354 Matt Kline Backus, MN 1 1 25
2 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 2 2 22
3 95 hon 499629 Rory Beckman Brandon, MN 3 3 20
4 814 yam 3484983 Steve Omann North Branch, MN 4 4 18
Vet (+30) B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 627 hus 759614 Mike Mikrot South Range, WI 1 1 25
2 542 gas 5014210 Skyler Erickson Cambridge, MN 2 2 22
3 418 yam 3550777 Blake Maul Mora, MN 3 3 20
4 444 yam 351769 Mike Malachesen Chisago City, MN 4 DNS 18
Vet (+30) C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 462 hus 5043695 Chase Durand St Paul, MN 1 1 25
2 90 yam 5037464 Kyle Schloesser Side Lake, MN 2 2 22
3 536 ktm 5058067 Ryan Plath Garfield, MN 3 3 20
4 338 yam 5006572 Ben Loso Cold Spring, MN 4 4 18
Race Results Race: 10
Printed: 05:02 pm
125cc 12+
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 854 hon 1093170 Timothy Kristiansen Le Center, MN 1 1 25
2 335 yam 5000990 Dominic Kerzman Grey Eagle, MN 3 2 22
3 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 2 DNS 20
Women
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 340 gas 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 1 1 25
2 240 gas 2200710 Logan Schlauderaff Barnesville, MN 2 2 22
3 67 kaw 722607 Sophia Johnson Brooklyn Park, MN 3 3 20
4 772 HUQ 3350898 Gabriella Searl New Richmond, WI 4 4 18
Race Results Race: 11
Printed: 05:02 pm
Girls Jr. 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 337 yam 2382484 Rose Loso Cold Spring, MN 1 1 25
2 62 ktm 5016463 Addison Boie Elk River, MN 2 2 22
3 14 kaw 3925832 Payten Roberts Floodwood, MN 3 DNF 20
65cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 502 ktm 2399942 Mathaios Thompson Wyndmere, ND 1 1 25
2 701 cob 5016461 Ryan Reinhardt Marine On Saint Croi, MN 3 2 22
3 394 ktm 3913522 Owen Hamilton Zimmerman, MN 2 3 20
4 416 hus 5052294 Miles Gray Pine City, MN 4 4 18
5 627 cob 5077733 Traedyn Mikrot South Range, WI 5 5 16
6 697 yam 5043518 Bryson Dietman South Haven, MN 6 6 15
Race Results Race: 12
Printed: 05:02 pm
+45 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 2 ktm 494477 Mike Little New Richmond, WI 1 1 25
2 121k kaw 184090 Kurt Caswell Brook Park, MN 2 2 22
+45 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 47 hon 5016426 Kyle Boie Elk River, MN 1 1 25
2 28 suz 530154 Todd Mcilroy Ogilvie, MN 2 DNS 22
+35 A
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 902 yam 778259 Josh B. Virnig Deerwood, MN 1 1 25
2 814 yam 3484983 Steve Omann North Branch, MN 3 2 22
3 95 hon 499629 Rory Beckman Brandon, MN 2 3 20
+35 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 627 hus 759614 Mike Mikrot South Range, WI 1 1 25
2 93 KAW 593712 Jamie Koch Brook Park, MN 3 2 22
3 418 yam 3550777 Blake Maul Mora, MN 2 3 20
4 318 kaw 1078063 Matthew Aydt Rush City, MN 4 4 18
DNS 527 yam 2249389 Daniel Schoumaker Minneapolis, MN DNS DNS
+35 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 64 YAM 5036452 Derek Hedburg Watkins, MN 1 1 25
2 230 KTM 5013993 Ryan Smith Saint Michael, MN 2 2 22
Race Results Race: 13
Printed: 05:02 pm
250 C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 26 ktm 5051462 Parker Miller Carlos, MN 1 1 25
2 96 HUQ 2671196 Vincent Aydt Rush City, MN 4 2 22
3 21 yam 5089521 Mason Mcgrane Carlos, MN 2 4 20
4 725x kaw 2447260 Hunter Carlson Staples, MN 3 5 18
5 337 hon 2432511 Connar Maly Meadowlands, MN 6 3 16
6 243 yam 5052421 Tucker Murphy Saginaw, MN 5 6 15
7 111 hon 5092724 Chase Haider Princeton, MN 7 7 14
8 137x yam 5069163 Brandin Beebe Rice Lake, WI 8 DNS 13
250 B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 735 ktm 2262425 Zach O. Crider Staples, MN 1 1 25
2 154 yam 2955844 Matthew Thompson Slale River, ON 2 3 22
3 226 yam 1093018 Jacob Mcpherson Duluth, MN 4 2 20
4 327 hon 2188874 Brett Helser Mora, MN 3 DNS 18
DNS 137 yam 2119751 Austin Speltz Buffalo, MN DNS DNS
Race Results Race: 14
Printed: 05:02 pm
85cc 9-12
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 217 ktm 3257500 Bentlee Walker Pillager, MN 1 1 25
2 709 yam 2306524 Karson Schmidt Kimball, MN 3 2 22
3 36 ktm 3902710 Austin Nutter South Range, WI 5 3 20
4 282 ktm 2306450 Ivyn J. Fratzke Mora, MN 6 4 18
5 88 yam 3927583 Ryker Schneider Pine River, MN 4 6 16
6 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 7 5 15
7 285 ktm 2262408 Tucker J. King Cushing, MN 2 13 14
8 640 gas 2200712 Micah Schlauderaff Barnesville, MN 10 7 13
9 140 yam 2311015 Max Niemi Tower, MN 9 9 12
10 274 gas 5052619 Landon White Kimball, MN 8 10 11
11 261 HUQ 2308868 Zach Miller Zimmerman, MN 11 8 10
12 229 KTM 5018960 Owen Smith Saint Michael, MN 13 11 9
13 177 kaw 5028777 Zachariah Mosier Holdingford, MN 14 12 8
14 336 ktm 3138385 Jaxyn Adrian Duluth, MN 12 14 7
Girls Sr. 12-16
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 340 gas 2177881 Autumn Schlauderaff Barnesville, MN 1 1 25
2 240 gas 2200710 Logan Schlauderaff Barnesville, MN 2 2 22
3 540 ktm 2200711 Morgan Schlauderaff Barnesville, MN 3 3 20
4 14 kaw 3925832 Payten Roberts Floodwood, MN 4 DNS 18
Race Results Race: 15
Printed: 05:02 pm
50cc 4-6 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 610 cob 5008643 Reid Niggeler Brainerd, MN 1 1 25
2 281 cob 5007374 Wyatt Miller Zimmerman, MN 2 2 22
50cc 7-8 chain premix
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 56 cob 3704505 Braxton Johnson Cannon Falls, MN 1 1 25
2 377 cob 2414652 Cason Leger Pine City, MN 3 2 22
3 114 cob 5041834 Brayden Johnsen Duluth, MN 2 3 20
4 72 COB 5041251 Jaymison Cheney West Fargo, ND 4 4 18
5 199 cob 5045754 Wyatt Cuypers Two Harbors, MN 5 5 16
6 13 ktm 5066761 Jase Browen Long Prairie, MN 6 6 15
7 936 ktm 2947458 Gabe Jasken Alexandria, MN 7 7 14
8 302 cob 2387195 Mia Niemi Tower, MN 10 8 13
9 753 ktm 5088687 Axel Bock Wheaton, MN 9 10 12
10 191 ktm 2444397 Finley Hokanson Ashby, MN 11 9 11
11 979 cob 2444374 Landyn Meagher Swanville, MN 8 12 10
12 317 ktm 5016192 Oliver Hanson Monticello, MN DNS 11 9
Race Results Race: 16
Printed: 05:02 pm
50cc oil 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 707 ktm 2419860 Caleb Linder Cloquet, MN 3 1 25
2 226 ktm 5047701 Hadley Winther New London, MN 1 3 22
3 628 ktm 2447281 Grace Mikrot South Range, WI 2 4 20
4 251 ktm 2429793 Eli Dockendorf Watkins, MN DNS 2 18
DNS 519 ktm 2444037 Michael Hanson Monticello, MN DNS DNS
Race Results Race: 17
Printed: 05:02 pm
50cc Open 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 56 cob 3704505 Braxton Johnson Cannon Falls, MN 1 1 25
2 114 cob 5041834 Brayden Johnsen Duluth, MN 2 2 22
3 377 cob 2414652 Cason Leger Pine City, MN 3 3 20
4 72 COB 5041251 Jaymison Cheney West Fargo, ND 4 4 18
5 38 ktm 5092785 Tyler Campbell Thunder Bay, ON 8 5 16
6 610 cob 5008643 Reid Niggeler Brainerd, MN 7 6 15
7 936 ktm 2947458 Gabe Jasken Alexandria, MN 6 7 14
8 199 cob 5045754 Wyatt Cuypers Two Harbors, MN 5 12 13
9 302 cob 2387195 Mia Niemi Tower, MN 9 9 12
10 24 ktm 5092782 Tala Campbell Thunder Bay, ON 10 10 11
11 753 ktm 5088687 Axel Bock Wheaton, MN 11 11 10
12 13 ktm 5066761 Jase Browen Long Prairie, MN DNS 8 9
Race Results Race: 18
Printed: 05:02 pm
50cc Shift/Shaft 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 213 yam 5029093 Sawyer Johnson Cannon Falls, MN 1 1 25
2 226 yam 5047701 Hadley Winther New London, MN 3 2 22
3 18 yam 2444374 Landyn Meagher Swanville, MN 2 3 20
4 116 yam 5049073 Lincoln Johnsen Duluth, MN 5 4 18
5 328 hon 5060410 Parker Smith Saint Michael, MN 4 5 16
6 191 yam 5085478 Destinee Groshong Hibbing, MN 6 6 15
7 100 yam 5088893 Caleb Plath Garfield, MN 8 7 14
8 518 yam 5097283 Clayton Hanson Monticello, MN 7 8 13
DNS 125 KAW 2444394 Carson Homan Rice, MN DNS DNS
Race Results Race: 19
Printed: 05:02 pm
65cc Beginner
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 377 cob 2414652 Cason Leger Pine City, MN 1 1 25
2 13 kaw 5066761 Jase Browen Long Prairie, MN 2 2 22
3 11 suz 2444376 Ty Hokanson Ashby, MN 3 3 20
4 26 kaw 2440857 Jace Rivard Clearwater, MN DNS 4 18
Race Results Race: 20
Printed: 05:02 pm
50cc multi-speed
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 610 cob 5008643 Reid Niggeler Brainerd, MN 1 1 25
2 251 ktm 2429793 Eli Dockendorf Watkins, MN 2 2 22
3 213 yam 5029093 Sawyer Johnson Cannon Falls, MN 3 3 20
4 628 ktm 2447281 Grace Mikrot South Range, WI 4 4 18
50cc Electric 4-6
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 38 ktm 5092785 Tyler Campbell Thunder Bay, ON 1 1 25
2 266 KTM 5091821 Rourke Hansen Clear Lake, MN 3 2 22
3 92 ktm 3043519 Hudson Dietman Southhaven, MN 2 3 20
50cc Electric 7-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 24 ktm 5092782 Tala Campbell Thunder Bay, ON 1 1 25
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com