Motocity Raceway Page 1 of 1
MotoCity Friday Night
06/03/2022
Race Results Race: 1
Printed: 09:04 pm
80 Open 10-15
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 797 gas 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 1 1 25
2 88 yam 3927583 Ryker Schneider Pine River, MN 3 2 22
3 319 ktm 5008639 Thomas Niggeler Brainerd, MN 2 3 20
4 64 ktm 5045437 Zeppelin Thull Pequot Lakes, MN 5 4 18
5 446 yam 5016566 Blake Bune Ramsey, MN 4 6 16
6 274 gas 5052619 Landon White Kimball, MN 6 5 15
7 4 ktm 5069396 Jaxson Howery Lake Park, MN 8 8 14
8 384 ktm Josiah Eller Pillager, MN 7 10 13
9 155 yam Finnegan Bromenschenkel Ramsey, MN 11 7 12
10 917 suz Kale O'brian Princeton, MN 10 9 11
11 256 yam Cal Van Iseghem Big Lake, MN 9 11 10
12 666 yam Aubri Senn Royalton, MN 12 12 9
Race Results Race: 2
Printed: 09:04 pm
Quad 50 Rec 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 301 unk Ella Fuller Brainerd, MN 1 1 25
2 100 pls Gaburik Geyen Maple Lake, MN 3 3 22
3 555 yam Rylee Achman Rice, MN 4 4 20
4 11 pls Karson Jackman Big Lake, MN 2 7 18
5 999 pls Colton Rakow Little Falls, MN 8 2 16
6 57 pls Ryker Merten Royalton, MN 5 5 15
7 107 yam Drew Gilbertson Atwater, MN 7 6 14
8 112 yam Harvey Gilbertson Atwater, MN 6 8 13
9 471 kaw Walker Moon Pillager, MN 9 9 12
10 209 yam Layla Popp Pierz, MN 11 10 11
11 06 yam Autumn Guggenberger Rockville, MN 10 13 10
12 4 pls Shelby Malikowski Becker, MN 13 11 9
13 22 pls Blake Degier Nelson, MN 12 12 8
14 5 pls Easton Jackman Becker, MN 14 15 7
15 34x kym Eli Holsapple Pillager, MN 16 14 6
16 3 pls Emmery Vargo Pequot Lakes, MN 15 16 5
17 234 kaw Reese Miles Brainerd, MN 18 17 4
18 7 pls Cohen Lachelt Brainerd, MN 17 19 3
19 22x yam Ian Borders Pillager, MN 19 18 2
20 425 pls Brooklyn Kindle Albany, MN DNS 20 1
Race Results Race: 3
Printed: 09:04 pm
15-29
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 1 1 25
2 530 yam 2419787 Eli Epling Swanville, MN 2 2 22
3 32 yam 683978 Wyatt Jacobs Pillager, MN 5 3 20
4 770 hon 3352614 Jack T. Doty Lake Shore, MN 4 4 18
5 538 hon 1098141 Reuben Jacobs Fargo, ND 3 5 16
6 60 yam 2430289 Trevor Johnson Shoreview, MN 6 6 15
7 303 kaw 5050581 Marquell Adams Pillager, MN 7 7 14
Race Results Race: 4
Printed: 09:04 pm
Vet +30
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 700 kaw Cody Breitback Brainerd, MN 1 1 25
2 122 ktm 2936378 Jordan Sundeen Fort Ripley, MN 3 2 22
3 60 suz 315408 Troy Johnson Blaine, MN 2 3 20
4 28 hon 2231536 Andy Mueller Long Prairie, MN 4 4 18
5 252 kaw 2210964 Tim Ersbo Virginia, MN 5 5 16
6 514 hon Jake Strecker Wahkon, MN 6 6 15
Race Results Race: 5
Printed: 09:04 pm
65cc 7-9 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 401 hus 2400078 Greyson Hanneken Pierz, MN 1 1 25
2 409 gas 2423755 Tate Fridgen Zimmerman, MN 3 3 22
3 767 yam 2399959 Eli Hanneken Pierz, MN 2 5 20
4 898 kaw Peyton Athmann Freeport, MN 4 4 18
5 103 ktm 2392019 Tucker Weets Evansville, MN 5 6 16
6 430 ktm 5028135 Jacob Prins Otsego, MN 10 2 15
7 199 ktm Owen Maddox Lester Prairie, MN 7 7 14
8 117 ktm Lukas Savage Pequot Lakes, MN 9 8 13
9 100 ktm Jace Laust Browerville, MN 6 11 12
10 11 suz Ty Hokanson Ashby, MN 8 10 11
11 13 kaw Jase Browen Long Prairie, MN 11 9 10
12 368 hon Gabi Kindle Albany, MN 12 12 9
Race Results Race: 6
Printed: 09:04 pm
65cc 10-11 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 1 1 25
2 274 kaw 5052619 Landon White Kimball, MN 2 2 22
3 42 ktm 2402808 Tripp Hokanson Ashby, MN 4 3 20
4 4 kaw Sawyer Kadlec Sauk Rapids, MN 5 5 18
5 216 ktm 3914073 Easton Blank Pequot Lakes, MN 3 7 16
6 703 yam 5016567 Charlie Bune Ramsey, MN 7 4 15
7 99 suz Gavin Paggen St Stephen, MN 6 6 14
8 120 ktm 2447438 William Rahn White Bear Lake, MN 8 8 13
9 111 kaw Kamden Gallus St Stephen, MN 9 9 12
Race Results Race: 7
Printed: 09:04 pm
50cc Oil 4-8 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 5 ktm Luke Rahn White Bear Lake, MN 2 1 25
2 110 ktm Jayce Eastman Pequot Lakes, MN 1 2 22
3 647 yam 5069674 Milly Knaus Kimball, MN 3 3 20
4 415 hon Aaron Coyer Browerville, MN 6 4 18
5 1x yam Spencer Clark Pequot Lakes, MN 5 5 16
6 519 ktm 2444037 Michael Hanson Monticello, MN 8 6 15
7 406 yam Thayer Coyer Browerville, MN 10 7 14
8 100 ktm Gaburik Geyen Maple Lake, MN 4 DNS 13
9 421 ktm Stella Popp Pierz, MN 7 DNS 12
10 11 pls Karson Jackman Big Lake, MN 9 DNS 11
DNS 13 yam Skylynn Mcdonald Baxter, MN DNS DNS
Race Results Race: 8
Printed: 09:04 pm
Quad 50cc Semi Stock4-8-Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 13x apx 2418405 Kolton Koenig St Augusta, MN 1 2 25
2 14 apx 3485169 Michael Januscheitis Mora, MN 2 3 22
3 143 apx Logan Jilek Lester Prairie, MN 6 1 20
4 78 drr Keagen Breitbach Brainerd, MN 4 4 18
5 182 drr 5025078 Landon Funt Pierz, MN 3 6 16
6 94 drr 2418448 Blake Ellingson Kimball, MN 5 5 15
7 105 drr Camden Jilek Lester Prairie, MN 7 7 14
8 625 drr 5043081 Kenzie Pekarek Foley, MN 8 8 13
9 107 drr Drew Gilbertson Atwater, MN 9 10 12
10 52 drr 5025077 Melanie Funt Pierz, MN 11 9 11
11 17 drr Keegan Rivard Clearwater, MN 10 11 10
Race Results Race: 9
Printed: 09:04 pm
125 Only 12+ Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 797 gas 2231366 Wyatt Larson Fort Ripley, MN 2 1 25
2 323 ktm 5045613 Caiden Pflipsen Melrose, MN 1 2 22
3 307 ktm 3657970 Braden Stewart Walker, MN 3 3 20
4 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 5 4 18
5 42 yam Logan Wenning Albany, MN 4 5 16
6 89 yam 5028022 Dane Ballou Little Falls, MN 7 7 15
7 232 yam Simon Boeckman St Joseph, MN 6 8 14
8 98 ktm 5046205 Everett Patton Fort Ripley, MN 8 9 13
9 7 ktm 2418491 Lauren Anderson Brainerd, MN 9 10 12
10 18 hon 5090135 Cody Brott St Cloud, MN 12 11 11
11 212 hon Ethan Kiffmeyer St Cloud, MN 11 12 10
12 932 yam 5084363 Alex Rapaway Saint Cloud, MN 10 13 9
13 5 yam 5050568 Collin Hawkinson Pillager, MN DNF 6 8
Lites B
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 115 ktm Caleb Clark Sauk Rapids, MN 1 1 25
2 252 kaw 2210964 Tim Ersbo Virginia, MN 2 2 22
Race Results Race: 10
Printed: 09:04 pm
Quad Sport Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 301 unk 2365912 Gage Fuller East Gull Lake, MN 1 1 25
2 888 apx Tate Cronin Brainerd, MN 2 3 22
3 44 hon 2418449 Paul Nieman Little Falls, MN 4 2 20
4 147 unk Austin Carlson Pillager, MN 3 6 18
5 05 yam Landon Achman Rockville, MN 5 5 16
6 926 yam Wesly Pearcy Long Prairie, MN DNF 4 15
Race Results Race: 11
Printed: 09:04 pm
85cc 7-11
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 262 ktm 2306469 Ethan Mertens St Cloud, MN 1 1 25
2 274 gas 5052619 Landon White Kimball, MN 2 2 22
3 401 hus 2400078 Greyson Hanneken Pierz, MN 3 3 20
4 430 ktm 5028135 Jacob Prins Otsego, MN 4 4 18
5 711 suz 2444437 Larson Pritchard Royalton, MN 7 5 16
6 216 ktm 3914073 Easton Blank Pequot Lakes, MN 6 6 15
7 99 kaw Gavin Paggen St Stephen, MN 5 8 14
8 703 yam 5016567 Charlie Bune Ramsey, MN 8 7 13
9 917 suz Kale O'brian Princeton, MN DNF 9 12
Race Results Race: 12
Printed: 09:04 pm
50cc Chain 4-8
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 409 cob 2423755 Tate Fridgen Zimmerman, MN 1 1 25
2 767 ktm 2399959 Eli Hanneken Pierz, MN 2 2 22
3 103 ktm 2392019 Tucker Weets Evansville, MN 3 3 20
4 131 ktm 2418405 Kolton Koenig St Augusta, MN 5 6 18
5 777 cob 5065213 William Dalton Sauk Centre, MN 7 5 16
6 338 ktm 2447415 Bennett Rahn White Bear Lake, MN 6 7 15
7 72 COB 5041251 Jaymison Cheney West Fargo, ND 4 9 14
8 730 cob 5028134 William Prins Otsego, MN 12 4 13
9 27 ktm Gus Emerson Nisswa, MN 9 8 12
10 13 ktm Jase Browen Long Prairie, MN 8 11 11
11 35 ktm Cooper Foss Royalton, MN 11 10 10
12 7 HUQ Braydin Larson Fort Ripley, MN 10 13 9
13 14 hus Blakely Hilmerson Little Falls, MN 14 12 8
14 317 ktm 5016192 Oliver Hanson Monticello, MN 15 17 7
15 647 gas 5069674 Milly Knaus Kimball, MN 18 15 6
16 610 cob 5008643 Reid Niggeler Brainerd, MN 13 20 5
17 12 gas 5069397 Ryker Howery Lake Park, MN 16 18 4
18 118 cob 5052620 Ezra Stone Bemidji, MN 21 14 3
19 500 ktm Emry Anderson St Joseph, MN 19 16 2
20 34 ktm Cruz Hilmerson Little Falls, MN 17 19 1
21 191 ktm Finley Hokanson Ashby, MN 20 21
Race Results Race: 13
Printed: 09:04 pm
Lites C
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 25x ktm 3240472 Braden Barker Atwater, MN 1 1 25
2 530 yam 2419787 Eli Epling Swanville, MN 2 2 22
3 584 ktm Jacob Peterschick Little Falls, MN 3 3 20
4 727 kaw Zac Copa Little Falls, MN 4 7 18
5 323 ktm 5045613 Caiden Pflipsen Melrose, MN 10 4 16
6 25 ktm Denton Schmidt Swanville, MN 9 5 15
7 307 ktm 3657970 Braden Stewart Walker, MN 6 8 14
8 725x kaw 2447260 Hunter Carlson Staples, MN 13 6 13
9 60 yam 2430289 Trevor Johnson Shoreview, MN 7 12 12
10 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 12 9 11
11 18x yam Adam Vowles Albany, MN 8 13 10
12 232 yam Simon Boeckman St Joseph, MN 11 11 9
13 89 kaw 5028022 Dane Ballou Little Falls, MN 16 10 8
14 226 hon 2432515 Landon Drayna Carlos, MN 15 14 7
15 815 kaw Tim Jasken Alexandria, MN 14 15 6
16 98 ktm 5046205 Everett Patton Fort Ripley, MN 19 16 5
17 x gas 5066382 Doug Jasken Alexandria, MN 18 18 4
18 303 kaw 5050581 Marquell Adams Pillager, MN 21 17 3
19 315 hon 5081179 Joseph Doucette Brainerd, MN 20 19 2
20 35 hon Mason Hohesel Pierz, MN 22 20 1
21 770 hon 3352614 Jack T. Doty Lake Shore, MN 5 DNS
22 117 kaw 5046206 Hayden Patton Fort Ripley, MN 17 DNS
Race Results Race: 14
Printed: 09:04 pm
85cc 12-15 Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 88 yam 3927583 Ryker Schneider Pine River, MN 1 1 25
2 319 ktm 5008639 Thomas Niggeler Brainerd, MN 2 2 22
3 45x gas Kashton Black St Joseph, MN 3 3 20
4 446 yam 5016566 Blake Bune Ramsey, MN 5 4 18
5 4 ktm 5069396 Jaxson Howery Lake Park, MN 4 5 16
6 155 yam Finnegan Bromenschenkel Ramsey, MN 7 6 15
7 384 ktm Josiah Eller Pillager, MN 6 7 14
8 256 yam Cal Van Iseghem Big Lake, MN 8 8 13
9 666 yam Aubri Senn Royalton, MN 9 9 12
Race Results Race: 15
Printed: 09:04 pm
Quad 90 CVT Open 8-15-Fri
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 70 drr 2365902 Karter Brigmon Little Falls, MN 1 1 25
2 29 apx Tyler Mueller Long Prairie, MN 2 2 22
3 425 drr 5017801 Jace Pekarek Foley, MN 3 3 20
4 702 drr 2365911 Carsyn Miller Swanville, MN 5 4 18
5 84 yam 2308879 Ethan Leabch Foley, MN 6 5 16
6 99 cob Emmett Olsen Brainerd, MN 4 8 15
7 14 apx 3485169 Michael Januscheitis Mora, MN 8 6 14
8 78 drr Keagen Breitbach Brainerd, MN 7 7 13
Race Results Race: 16
Printed: 09:04 pm
Quad Open 16+
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 136 hon Landon Carlson Pillager, MN 3 1 25
2 38 hon 2414676 Isaac Thomsen Pillager, MN 2 4 22
3 36 hon 2365914 Riley Valiant Eden Valley, MN 1 5 20
4 126 hon 5017799 Brady Pekarek Foley, MN 5 2 18
5 119 hon 5016602 Anthony Crist Braham, MN 6 3 16
6 187 hon 5021307 Ethan Thomsen Brainerd, MN 4 6 15
7 442 yam 5042383 Jacob Elkin Oak Grove, MN 7 7 14
8 615 yam 5036892 Conner Bellefeuille Royalton, MN 8 8 13
9 115 yam Gavin Coyer Rice, MN 11 9 12
10 626 pls Mitch Olson Foley, MN 10 DNF 11
11 89 yam 2231581 Paul Nieman Little Falls, MN 9 DNS 10
Race Results Race: 17
Printed: 09:04 pm
Quad 90cc Rec 6-11-Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 71 pls Aaron Malikowski Becker, MN 1 1 25
2 13 pls 2418405 Kolton Koenig St Augusta, MN 2 2 22
3 711 pls Ryan Malikowski Becker, MN 4 3 20
4 26 cat Jace Rivard Clearwater, MN 3 4 18
5 223 yam Ashlynn Pflipsen Melrose, MN 5 6 16
6 35 pls Cooper Foss Royalton, MN 9 5 15
7 512 can 5069397 Ryker Howery Lake Park, MN 6 8 14
8 12 pls Arianna Mcdonald Pequot Lakes, MN 7 9 13
9 59 pls Braxtyn Gadacz Pierz, MN 13 7 12
10 34 unk Easton Holsapple Pillager, MN 8 12 11
11 75 pls Rayna Merten Royalton, MN 11 10 10
12 107 pls Makenna Popp Pierz, MN 10 11 9
13 64 pls Kamdyn Gadacz Pierz, MN 12 DNS 8
Race Results Race: 18
Printed: 09:04 pm
Open B Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 323 kaw 1101441 Dominic Lindquist Browerville, MN 1 1 25
2 115 ktm Caleb Clark Sauk Rapids, MN 2 2 22
3 538 hon 1098141 Reuben Jacobs Fargo, ND 4 3 20
4 122 ktm 2936378 Jordan Sundeen Fort Ripley, MN 3 4 18
Race Results Race: 19
Printed: 09:04 pm
Open C Friday
Finish Number Brand Member # Name City,State Moto 1 Moto 2 Moto 3 Points
1 584 ktm Jacob Peterschick Little Falls, MN 2 1 25
2 25x ktm 3240472 Braden Barker Atwater, MN 1 4 22
3 727 kaw Zac Copa Little Falls, MN 5 3 20
4 25 ktm Denton Schmidt Swanville, MN 4 6 18
5 725x kaw 2447260 Hunter Carlson Staples, MN 10 2 16
6 730 yam 0506521 Cody Dalton Sauk Centre, MN 6 7 12
7 770 hon 3352614 Jack T. Doty Lake Shore, MN 3 10 15
8 42 yam Logan Wenning Albany, MN 9 5 14
9 731 ktm Michael Youngbauer Verndale, MN 8 9 13
10 130 ktm 5027659 Carter Miller Fort Ripley, MN 16 8 11
11 226 hon 2432515 Landon Drayna Carlos, MN 14 11 10
12 18 yam Adam Vowles Albany, MN 7 18 8
13 303 kaw 5050581 Marquell Adams Pillager, MN 13 13 9
14 815 kaw Tim Jasken Alexandria, MN 12 15 7
15 x gas 5066382 Doug Jasken Alexandria, MN 18 12 6
16 509 kaw Marcos Gomez Verndale, MN 17 14 5
17 525 yam Brandon Kurowski Pierz, MN 15 16 4
18 18x hon 5090135 Cody Brott St Cloud, MN 19 17 3
19 5 yam 5050568 Collin Hawkinson Pillager, MN 11 DNS 2
DNF 117 kaw 5046206 Hayden Patton Fort Ripley, MN DNF DNS
This report created using TRACKSIDE - Software for Race Promoters www.tracksidesoftware.com